Edward Snowden nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla!

Edward Snowden nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla!

Edward Snowden nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla!
Źródło zdjęć: © castigated_fish / flickr.com / CC
16.07.2013 10:00

Po ujawnieniu afery PRISM można było spodziewać się wielu rzeczy, ale chyba niewiele osób spodziewało się, że Edward Snowden ma szanse otrzymać za to nagrodę. I to od razu nie byle jaką – szwedzki profesor socjologii rekomendował go do Pokojowej Nagrody Nobla.

W liście do Norweskiego Komitetu Noblowskiego Stefan Svallfors, jeden z niewielu profesorów, którzy mają prawo zgłaszać kandydatów do Pokojowej Nagrody Nobla argumentuje, że Snowdena należy uhonorować za „heroiczny wysiłek na rzecz ujawnienia szeroko zakrojonego programu cyberszpiegostwa prowadzonego przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego, który został okupiony osobistymi wyrzeczeniami". Według szwedzkiego profesora, działania Snowdena sprawiły, że świat stał się „trochę lepszy i bezpieczniejszy”, a sama nominacja ma być symbolem tego, że „jednostka może stanąć w obronie fundamentalnych praw”.

Proces wyboru laureata jest dość długi, dlatego Snowden nie może liczyć na to, że w grudniu tego roku Pokojowa Nagroda Nobla zostanie wręczona właśnie jemu –. jego kandydatura zostanie rozważona dopiero w roku 2014.

Trzeba przyznać, że nominacja Snowdena jest interesująca i w pewnym sensie zabawna. W końcu, jakby nie patrzeć, jeszcze nie tak dawno temu ta sama nagroda została przyznana Obamie. Profesor Svallfors dostrzega oczywiście tę ironię, ale ma nadzieję, że kandydatura Snowdena przyczyni się do tego, że Pokojowa Nagroda Nobla odzyska choć po części prestiż po tym, jak przyznano ją osobie, która prowadzi dwie wojny.

Polecamy w serwisie Giznet.pl: Eric Schmidt dał się sfotografować z Moto X

Źródło artykułu:Giznet.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (78)