eBay zakazuje magii

eBay zakazuje magii
Źródło zdjęć: © Gizmodo.pl

20.08.2012 12:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Podobno na eBay można kupić wszystko. Nie jest to do końca prawdą – nie można tam sprzedawać np. broni, leków na receptę, usług o charakterze seksualnym, a od 30 sierpnia także zaklęć, klątw i przedmiotów „metafizycznych”.

Największy na świecie serwis aukcyjny nie jest bynajmniej przesądny. Decyzja o zakazie sprzedaży przedmiotów i usług tego typu zapadła z powodu „dużej ilości źle sklasyfikowanych przedmiotów i naruszeń polityki eBay”, które prowadziły do „trudnych do rozwiązania problemów.”. Rzeczywiście, żadne gwarancje i rękojmie na świecie nie będą działały w przypadku miłosnego uroku czy źle nastrojonej laleczki Voodoo. A według aukcyjnego giganta tego typu przedmiotów i usług mogło być nawet 100 tysięcy.

Od 3. sierpnia na eBayu zakazana więc będzie sprzedaż „porad, zaklęć, klątw, przywołań, magii, modlitw, błogosławieństw, magicznych wywarów, sesji leczniczych”. W ramach uaktualniania polityki firmy, eBay zakaże między innymi również „sprzedaży pracy w domu i informacji”.

Jednak za przysłowiowym „skręcaniem długopisów” nikt nie będzie tęsknił. Ale za tarotem i wywarami magicznymi już tak. Jak na razie 1342 osoby podpisały się pod petycją w obronie obecności usług i przedmiotów „ezoterycznych”. na portalu aukcyjnym. Ich głównym argumentem jest twierdzenie, że to co dla właścicieli serwisu jest bzdurą, dla całej społeczności ludzi, którzy regularnie kupują klątwy, uroki i taroty jest czymś ważnym i rzeczywistym.

- _ Alarmującym jest, że słowo-klucz ‘przedmioty nieuchwytne’ używane jest do zakazania sprzedaży prawdziwych przedmiotów _ - pisze inicjator petycji. - _ To co mnie martwi, to całkowicie dowolny dobór kryteriów tego co ‘nieuchwytne’. Wygląda na to, że wzięliście na celownik sprzedawców, którzy oferowali przedmioty związane z pewnymi wierzeniami okultystycznymi i ezoteryką – na przykład z wierzeniami pogańskimi czy czarami. _

Cóż, każdy musi nieść swój własny krzyż –. nieprzyjmowanie do wiadomości praw fizyki musi być wyjątkowo bolesne. Nie zmienia to faktu, że biorąc pod uwagę, że to jednak Stany, może ostatecznie okazać się, że eBay dyskryminuje kogoś ze względu na przekonania religijne.

Rzeczniczka prasowa eBayu, Johnna Hoff, stara się rozwiać wątpliwości podkreślając, że głównym kryterium, według którego dopuszczane będą aukcje, jest kryterium obiektywnej wartości przedmiotów – _ Przedmioty, które mają materialną wartość i mogą być jednocześnie wykorzystane w metafizycznych rytuałach i praktykach (dla przykładu biżuteria, kryształy, kadzidła, świece czy książki) są w większości przypadków dozwolone. _

Sprzedawcom zaklęć i uroków pozostaje więc albo pogodzić się z nowymi regulacjami eBay (i ewentualnie założyć swój własny serwis, skoro istnieje cała społeczność ludzi wierzących w tego typu rzeczy), albo próbować udowodnić przed sądem, że nie dybią na pieniądze naiwnych, a są dyskryminowani ze względu na swoją wiarę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)