E-licytacje u komornika. Prawie jak na Allegro

E-licytacje u komornika. Prawie jak na Allegro

E-licytacje u komornika. Prawie jak na Allegro
Źródło zdjęć: © Krajowa Rada Komornicza
Adam Bednarek
20.03.2018 15:08

Serwis Krajowej Rady Komorniczej już nazywany jest "komorniczym Allegro". W serwisie będzie można licytować przedmioty, które zostały zajęte przez komornika.

W ciągu sześciu miesięcy ma ruszyć system do e-licytacji ruchomości – informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Serwis ma działać tak, jak inne portale aukcyjne. Przedmioty zajęte przez komornika zostaną posegregowane według kategorii, tak jak ma to miejsce m.in. na Allegro. Konto użytkownika wymagać będzie podania danych teleadresowych, numeru PESEL oraz serii i numeru dowodu. Biorąc udział w aukcji, chętni wniosą rękojmię w wysokości 10 proc. wartości kwoty oszacowania (sumy wywoławczej).

Krajowa Rada Komornicza liczy, że dzięki e-licytacjom zwiększy się udział przychodów z tytułu licytacji ruchomości. Obecnie wynosi już tylko 0,7 proc. wszystkich przychodów uzyskiwanych z egzekucji.

Fakt, że powstanie taki serwis, sprawi, że komornicze licytacje przestaną być dostępne wyłącznie dla osób z danego regionu. Mieszkańcy całej Polski będą mogli brać wylicytować przedmioty, które dla mieszkańców konkretnego miasta czy okolicy są mało atrakcyjne. Nie wszędzie da się znaleźć chętnych na drobne sprzęty AGD czy RTV. E-licytacje pozwolą to zmienić. Pomysłodawcy wierzą, że mieszkańcy biedniejszych regionów skorzystają na tym, że licytacje staną się dostępne w całej Polsce i łatwiej będzie znaleźć przedmioty w ich finansowym zasięgu.

"Komornicy nie mają wątpliwości, że w dłuższej perspektywie będzie to rozwiązanie korzystne dla wszystkich stron: komorników, którym wzrośnie skuteczność, wierzycieli, którzy będą odzyskiwali więcej pieniędzy, i dłużników, których zadłużenie będzie się szybciej zmniejszać" - pisze DGP.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (123)