Dzwonią i podają się za pracownika OLX. Nie podawaj im swoich danych!

Dzwonią i podają się za pracownika OLX. Nie podawaj im swoich danych!

Dzwonią i podają się za pracownika OLX. Nie podawaj im swoich danych!
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
22.02.2017 10:34, aktualizacja: 22.02.2017 15:42

Oszuści bardzo często próbują wzbudzić zaufanie oszukiwanego, podając się za członka rodziny, policjanta czy przedstawiciela znanej firmy. Teraz na tego typu oszustwo narażeni są ci, którzy wystawiają przedmioty na portalu OLX.

O przekręcie poinformował sam portal OLX. Oszuści dzwonią na podany w ogłoszeniu numer i podają się za pracowników serwisu. Informując przy tym, że w sprawie wystawianego przedmiotu toczy się dochodzenie, a wystawiający jest podejrzany o oszustwo.

Ofiara przekrętu ostrzegana jest przed tym, by nie kontaktować się np. z policją, gdyż mogą grozić poważne konsekwencje. Całą “sprawę” należy więc rozwiązać z rzekomym dzwoniącym pracownikiem OLX. Ten chce od oszukiwanego podania danych osobowych, które niby są potrzebne do śledztwa. To oczywiście kłamstwo, a osoby, które posłuchają oszusta i przekażą prywatne informacje, niestety mogą mieć poważne problemy.

OLX prosi, by o wszelkich próbach tego typu oszustwa od razu informować serwis, przez formularz kontaktowy na stronie. Przy okazji przedstawiciele firmy przypominają, że pracownicy OLX nigdy nie dzwonią do swoich użytkowników, by prosić o przekazanie danych. Zresztą OLX nie jest tutaj wyjątkiem - jeśli więc dzwoni do nas “pracownik” znanej firmy i prosi o podanie poufnych danych, nie powinniśmy tego robić. Najpierw zawsze należy taką osobę zweryfikować i upewnić się, że firma ma takie procedury. Zrobimy to np. poprzez formularze kontaktowe podane na stronie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)