Dziwna "kulka" żyje w oceanach. To jeden z największych jednokomórkowców

Dziwna "kulka" żyje w oceanach. To jeden z największych jednokomórkowców

Dziwna "kulka" żyje w oceanach. To jeden z największych jednokomórkowców
Źródło zdjęć: © GEORGETTE DOUWMA/Science Photo Library/East News
Arkadiusz Stando
03.11.2019 12:39

Ta mała kulka, przypominająca ciasteczko, czy może niewielki owoc, jest w rzeczywistości fascynującym organizmem. Za jej wszystkie procesy życiowe odpowiada jedna komórka. Zwana "oczami marynarza" w świecie nauki widnieje pod hasłem Valonia ventricosa.

Jak na organizmy jednokomórkowe, Valonia ventricosa jest naprawdę wielka. Jednokomórkowcami są np. ameba czy pantofelek. To wręcz mikroskopijne organizmy. A tymczasem ta alga rozmiarami przypomina małe pączki, a może przypominać nawet piłkę tenisową. Jak to możliwe?

Valonia ventricosa - jeden z największych jednokomórkowców zaskakuje swoją budową

Valonia ventricosa stosuje kilka sztuczek, które pozwalają jej taki rozmiar. Normalnie byłoby to niemożliwe. Komórki nie są w stanie urosnąć do takich rozmiarów, ponieważ wedle ustaleń naukowców, maksymalny rozmiar dla każdej z nich to 100 mm. Po ich przekroczeniu, nie będą zdolne utrzymywać reakcji niezbędnych do życia.

Jakim cudem więc Valonia ventricosa jest tak duża, a jednocześnie może wspierać swoje procesy życiowe? Wytłumaczeniem są zawarte w jej wnętrzu sfery cytoplazmatyczne. Każda z nich posiada własne jądro i kilka chloroplastów. To one pomagają komórkom na utrzymywanie niezbędnych procesów i tym samym na tak duży wzrost.

Obraz
© Shepherd et al., Protoplasma

Źródło: ScienceAlert

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)