Dziś startuje Falcon Heavy z misją STP‑2. Oglądaj na żywo
Już dzisiaj o 8.30 startuje rakieta Falcon Heavy, która rozpocznie swoją trzecią misję. Chociaż ze względu na warunki zewnętrzne start trzeba było opóźnić o kilka godzin, to teraz Falcon Heavy ma ruszyć już bez dalszych opóźnień. Cały start można obserwować na żywo.
Przygotowania do startu oraz sam moment wystartowania rakiety Falcon Heavy możecie obserwować na żywo poniżej:
- Start przebiegał bez problemów do czasu, gdy o 8:42 środkowy rdzeń Falcona Heavy rozbił się nad Oceanem Atlantyckim podczas próby lądowania. Zdaje się jednak, że nie zakłóciło to dalszego lotu rakiety.
- Tuż po 9:00 telemetria z rakiety potwierdza pomyślne rozdzielenie pierwszych dwóch satelitów, wysyłając mikrosatelitę Oculus-ASR i parę CubeSatów na orbitę.
- 9:15 - kolejne ładunki oddzielają się od rakiet prawidłowo, NASA potwierdza również odbiór danych z satelitów.
- Silniki rakiety są obecnie wyłączone i zostaną ponownie uruchomione, kiedy Falcona Heavy będzie musiał zmienić orbitę. Najważniejsze wydarzenia możecie śledzić na powyższym filmie.
Rakieta Falcona Heavy z misją STP-2
Falcon Heavy to rakieta wytwarzana i obsługiwana przez amerykańską firmę SpaceX (należącą do Elona Muska i kojarzoną również z projektem satelitów Starlink). Jej pierwszy lot odbył się 6 lutego 2018 roku, drugi miał miejsce 12 czerwca 2019 roku. Falcon Heavy jest najcięższą w historii rakietą nośną i może przenosić do 63,800 kg ładunku. Wszystkie dotychczasowe misje i testy były prowadzone z myślą o potencjale, jaki może mieć w przyszłej kolonizacji Marsa.
Tym razem potężna rakieta przenosie na orbitę m.in. żagiel słoneczny, nowy zegar atomowy NASA i prochy 152 osób. Dodatkowo Falcon Heavy wprowadzi na orbitę 24 satelity dla Amerykańskiego Departamentu Obrony i innych klientów. Elon Musk nazwał start rakiety "najtrudniejszym startem w historii SpaceX". Jednak jeżeli misja zakończy się powodzeniem, rząd amerykański ma nawiązać trwałą współpracę z SpaceX z wykorzystaniem rakiet Falcon Heavy.
Dodatkowym celem misji jest również zademonstrowanie możliwości zebrania danych mających pozwolić na jej certyfikację do przyszłych lotów w ramach programu NSSL prowadzonego przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych.