Dziesięć najważniejszych osiągnięć Linuksa ostatnich 10 lat
DeveloperWorks, serwis IBM-a dla twórców oprogramowania i specjalistów z dziedziny IT z okazji 10. urodzin tego portalu opracował zestawienie dziesięciu najważniejszych osiągnięć ze świata Linuksa.
21.12.2009 | aktual.: 21.12.2009 15:35
DeveloperWorks, serwis IBM-a dla twórców oprogramowania i specjalistów z dziedziny IT z okazji 10. urodzin tego portalu opracował zestawienie dziesięciu najważniejszych osiągnięć ze świata Linuksa.
Brakuje tu wielu rzeczy, które użytkownikom Pingwina mogą spontanicznie przyjść do głowy: nie ma ani Debiana, KDE, GNOME'a, Androida czy Moblina. Nie ma też systemów osadzonych ani szczególnie ważnych innowacji w kernelu Linuksa –. autorzy z DeveloperWorks mają nieco inne spojrzenie na ten system.
I tak np. listę otwiera Linux Professional Institute: popyt na certyfikację kwalifikacji linuksowych, takich, jakie rozwija LPI, jest jedną z wielu oznak, że Linux trafia do firm. Swoje miejsce ma tutaj także Samba jako dowód na interoperacyjność Linuksa –. i również dlatego, że pomogła wyjść wolnemu systemowi operacyjnemu z cienia, którym była dla niego infrastruktura sieciowa.
To, że IBM zalicza Linuksa na S/390 (obesnie System z) do najważniejszych osiągnięć, nie zaskakuje chyba nikogo. Stało się tak być może dlatego, że po raz pierwszy pojawiła się możliwość operowania wieloma instancjami Linuksa na jednej jednostce sprzętowej. SELinux został doceniony za wprowadzenie nowych mechanizmów zabezpieczających –. i również dlatego, że redaktorom DeveloperWorks wydało się godne uwagi to, że amerykańska National Security Agency (NSA) ujawniła stworzoną przez siebie technologię.
Wśród najważniejszych osiągnięć znalazły się także LiveCD takie jak Knoppix: do celów pokazowych, czy do sprawdzania funkcjonalności Linuksa na danym komputerze. Klastry linuksowe, których początkiem był Beowulf-Cluster –. utorowały drogę do tanich i wydajnych systemów odpornych na awarie.
Z tym tematem ściśle związane są także linuksowe superkomputery takie jak IBM Blue Gene: nie chodzi tylko o to, że najszybsze komputery świata działają pod Linuksem; oprócz tego z takich projektów wzięły początek także ważne osiągnięcia dla optymalizacji mniejszych systemów wieloprocesorowych. Na drugim końcu hardware’owej skali znajduje się Linux na PlayStation 3. Jak zaznaczają autorzy, nie zmienił on świata Linuksa na wielką skalę; jest natomiast wspaniałym systemem dla hakerów, którzy chcą lubią wyzwania.
Oczywiście na liście nie mogło zabraknąć wirtualizacji, która otwiera Linuksowi drogę do chmury, a jego programistom pozwala na tworzenie w prosty sposób środowisk testowych. Listę zamyka One Laptop per Child – nie tyle ze względu na stojącą za tym projektem wielką wizję umożliwienia biednym dzieciom dostępu do komputerów i edukacji, ale dzięki interfejsowi, który jest w pełni dostosowany do celów urządzenia i w ogóle nie widać w nim Linuksa.