Dzięki temu systemowi złodzieje już nie ukradną kabli

Dzięki temu systemowi złodzieje już nie ukradną kabli

Dzięki temu systemowi złodzieje już nie ukradną kabli
Źródło zdjęć: © Klearchos Kapoutsis / CC
02.07.2012 11:24, aktualizacja: 02.07.2012 12:56

System RABIT jest w stanie określić kiedy złodziej kradnie miedziany kabel telekomunikacyjny i podać miejsce tej kradzieży.

Kradzieże miedzianych kabli telekomunikacyjnych i kolejowych są wielkim problemem w Europie. W Wlk. Brytanii - kraju UE w którym dokonuje się najwięcej tego typu kradzieży - całkowite straty roczne z tytułu opóźnień, braku usług czy kosztów naprawy wynoszą aż 77. mln GBP. We Włoszech, gdzie poziom kradzieży też jest wysoki, media wyliczają straty spowodowane samymi kradzieżami na kolei na około 3 mln euro rocznie.

Krajem, gdzie dokonuje się masowych kradzieży miedzianych kabli kolejowych i telekomunikacyjnych jest także Polska, lecz poziom zbiorczych strat spowodowanych tymi kradzieżami nie jest w naszym kraju znany. Często próba kradzieży kabli miedzianych oznacza także uszkodzenie kabli światłowodowych - złodzieje nie rozróżniają ich i mając mało czasu na kradzież tną wszystkie kable.

Przyczyną jest wysoka cena czystej miedzi - w Wlk. Brytanii cena tego metalu jako surowca wtórnego jest najwyższa. Kilometr kabla z miedzi o dużej czystości kosztuje na rynku złomu 2. tys. GBP.

Aby uchronić kable przed kradzieżami, naukowcy i informatycy pracujący dla największego operatora brytyjskiego - British Telecom opracowali inteligentny system przeciwdziałający niszczeniu i kradzieżom kabli. System o nazwie Rapid Assessment BT Incident Tracker - RABIT - monitoruje 12. mln km należących do BT kabli na terenie całej Wlk. Brytanii. Jest on zainstalowany w centrum kontroli sieciowej, skąd technicy i inżynierowie British Telecom zarządzają i monitorują całą sieć operatora na Wyspach Brytyjskich.

RABIT jest systemem informatycznym czasu rzeczywistego, opartym na sieciach neuronowych, który monitoruje i rozpoznaje w odcinkach kabli stany charakterystyczne dla prawidłowo działającej sieci, sieci uszkodzonej oraz sieci przerwanej - z powodu korozji, spadających drzew, huraganowych wiatrów, powodzi i zalań czy przerwania przez maszyny rolnicze lub budowlane. System poprzez przeprowadzenie testów kabla oraz sprawdzanie przepustowości, potrafi odróżnić te przypadkowe przyczyny uszkodzeń i przerwań kabli od ich intencjonalnego przecięcia.

W razie przerwania tego właśnie typu, RABIT automatycznie przełącza się i włącza alarm w systemie geolokalizacji Saturn, sprawdzającym stan sieci BT. określa dokładnie miejsce przerwania i powiadamia o tym obsługę.

Jak powiedział New Scientist Robert Ghanea-Hercock, główny badacz ds. bezpieczeństwa w laboratorium BT w Ipswich, RABIT posiada także i inne funkcje. Może bowiem określić "gorące punkty" uszkodzeń sieci, gdzie przerwania następują szczególnie często, a nawet na podstawie analizy kradzieży postawić prognozy, gdzie nastąpią następne przecięcia kabli.

Według badaczy z BT, system składający się z RABIT-a i Saturna jest w stanie określić dokładnie miejsce przecięcia i spowodować wysłanie tam policji ciągu mniej niż 1. minut - tyle bowiem czasu potrzebują złodzieje aby przeciąć i zwinąć kabel.

Jak powiedział New Scientist odpowiedzialny za przeciwdziałanie kradzieżom przewodów w BT Luke Beeson, policja w Kent, Południowym Yorkshire i Londynie dokonała już aresztowań złodziei kabli korzystając z wskazówek i monitoringu RABIT. Beeson przyznał, że co prawda system nie powoduje zaniechania kradzieży, ale czyni je ryzykownymi, bowiem bezkarni dotąd złodzieje zaczęli trafiać w ręce policji. Należy wiec się spodziewać, że liczba kradzieży szybko spadnie.

Według portalu technologicznego Daily Tech sukcesy RABIT-a spowodowały, że przy pomocy badaczy z BT największy operator kolejowy w Wlk. Brytanii - Network Rail - chce opracować podobny system dla kolei, gdzie kradzieże kabli także są plagą. RABIT nie może być zastosowany bezpośrednio w systemach kolejowych - sygnał przesyłany kablami kolei ma odmienną charakterystykę niż sygnał telekomunikacyjny w kablach należących do BT.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)