Dzieci do szkoły bez smartfonów. Nowy przepis we Francji

Dzieci do szkoły bez smartfonów. Nowy przepis we Francji

Dzieci do szkoły bez smartfonów. Nowy przepis we Francji
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Bolesław Breczko
01.08.2018 14:55, aktualizacja: 01.08.2018 15:46

Od września francuskie dzieci będą musiały zostawiać telefony przed wyjściem do szkoły lub je wyłączać. To nowe prawo francuskiego ministra edukacji dotknie dzieci między 3 a 15 rokiem życia.

- Wiemy o uzależnieniu od telefonów i mediów społecznościowych wśród dzieci. To prawo pomoże nam zapewnić najmłodszym odpowiednie warunki do nauki i rozwoju - mówił francuskim minister edukacji Jean-Michel Blanquer we francuskiej telewizji.

Pod koniec lipca francuscy prawodawcy przyjęli przepis, który zakaże wnoszenie urządzeń mobilnych na teren szkoły o ile nie będą wyłączone. Choć na celowniku nowych przepisów są głównie smartfony, to zakaz obejmie także tablety oraz smartwatche.

Dzieci uzależniają się od telefonów oraz social mediów dużo łatwiej niż dorośli. Grozi im tzw. FOMO (Fears of Missing Out) czyli strach przed tym, że ominie je coś istotnego. Skutkuje to tym, że do smartfonów zaglądają co kilka minut. To w oczywisty sposób prowadzi do spadku koncentracji i uwagi podczas lekcji.

Przepis, który wejdzie w życie po wakacjach rozszerza już istniejący zakaz używania komórek na lekcjach, który został wprowadzony w 2010 roku. Teraz uczniowie nie będą mogli w ogóle mieć przy sobie działających urządzeń multimedialnych.

Zakaz zawiera kilka wyjątków. Korzystanie ze smartfonów będzie możliwe w celach edukacyjnych lub dla przez osoby niepełnosprawne. Natomiast szkoły średnie będą mogły same zdecydować o rozluźnieniu zakazu dotyczącego multimedialnych gadżetów.

To nie pierwszy raz gdy Francja próbuje przepisami zadbać o odpoczynek Francuzów od technologii. W zeszłym roku w tym kraju weszło prawo, które zobowiązało firmy do ograniczenia wysyłania emaili do pracowników po godzinach pracy i w weekendy.

źródło: CNN, Washington Post

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)