Dwie potężne maszyny dla Kijowa. Mają bardzo ważne zadanie

Dwie potężne maszyny dla Kijowa. Mają bardzo ważne zadanie

Czołg K600 KCEV.
Czołg K600 KCEV.
Źródło zdjęć: © pearson-eng.com
Norbert Garbarek
18.09.2023 09:15

Jak donosi portal BulgarianMilitary.com, do Ukrainy trafią dwa czołgi K600 KCEV, za których dostarczenie odpowiada Korea Południowa. Rolą maszyn jest przełamywanie kolejnych pól minowych na froncie.

Bulgarian Military przypomina, że ukraińskie wojska mierzą się z ogromnym zagrożeniem, jakim są rozległe pola minowe rozstawione przez Rosjan przynajmniej od początku letniej kontrofensywy. Najwięcej jest ich w południowej części Ukrainy, w rejonie określanym jako "linia Surowikina".

Dostarczone przez Koreę Południową maszyny K600 KCEV mają natomiast ułatwić Ukraińcom działania w terenie, po którym poruszanie się jest dla żołnierzy niebezpieczne. Czołgi w istocie nie są zagrożeniem dla piechoty oraz wozów pancernych przeciwnika, bowiem służą wyłącznie do rozminowania pól.

Czołgi K600 KCEV dla Ukrainy

Rozwijany przez koncern Hyundai Rotem czołg K600 jest zbudowany w oparciu o K1A1. To maszyna, której pierwszy prototyp zaprezentowano w 2018 r., produkcję uruchomiono rok później, a w 2020 r. rozpoczęły się dostawy dla południowokoreańskich sił zbrojnych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jednostkę napędową K600 KCEV stanowi silnik wysokoprężny, który generuje moc 1,2 tys. KM. Dzięki temu maszyna rozpędza się do 60 km/h w dobrych warunkach, tj. na asfalcie. Do obsługi wozu potrzebna jest natomiast załoga składająca się z dwóch osób.

Czołg z Korei Południowej wyróżnia jednak umieszczony z przodu pełnowymiarowy pług FWMP (Full Width Mine Plough) produkowany przez brytyjską spółkę Pearson Engineering. Ten – w połączeniu z duplikatorem struktury magnetycznej MSD (Magnetic Signature Duplicator) – jest w stanie usuwać zagrożenie na głębokości do 0,3 m. K600 KCEV radzi sobie z minami pracującymi w oparciu o zaawansowane zapalniki.

Portal MilitaryLeak.com podkreśla też, że czołg jest wyposażony w system znakowania przeszkód (OMS). Jego zadaniem jest oznaczanie bezpiecznej ścieżki dla żołnierzy oraz pojazdów w zaminowanym obszarze. Poza tym K600 KCEV dysponuje podnośnikiem HLA (High Lift Adaptor).

Jedynym osprzętem, który służy do obrony załogi czołgu jest ciężki karabin maszynowy kal. 12,7 mm. Broń umieszczona jest na dachu pojazdu. Pancerz z kolei (odporny na wybuchy min) w połączeniu z automatycznymi systemami gaśniczymi, zapewnia dwuosobowej załodze bezpieczeństwo podczas operowania na froncie.

Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie