Dwa zaćmienia Słońca w ciągu miesiąca. Takie rzeczy tylko na Marsie

Mars ma dwa księżyce - Fobos i Deimos. W marcu łazik Curiosity, który bada powierzchnię Czerwonej Planety, zaobserwował dwa zaćmienia Słońca - po jednym z udziałem każdego z nich. Choć nie są tak spektakularne, jak te ziemskie, to są bardzo wartościowe dla naukowców.

Dwa zaćmienia Słońca w ciągu miesiąca. Takie rzeczy tylko na Marsie
Źródło zdjęć: © NASA | NASA

Curiosity Rover to łazik wysłany na Marsa w ramach programu badawczego Mars Sience Laboratory. Wyposażony jest w filtry słoneczne, dzięki którym może obserwować Słońce z Czerwonej Planety.

Wokół Marsa krążą dwa księżyce - Deimos i Fobos. Prawdopodobnie są to przechwycone przez siły grawitacyjne planetoidy, a nie księżyce w klasycznym rozumieniu. Krążą one jednak wokół Marsa, więc są jego naturalnymi satelitami. Tak, jak ziemski Księżyc czasem zasłania Słońce i dochodzi do zaćmienia, tak Deimos i Fobos mogą również zasłonić tarczę Słońca.

Łazik Curiosity zaobserwował w marcu dwa zaćmienia Słońca. Jedno przez księżyc Deimos i jedno przez Fobos. Pierwsze z nich miało miejsce 17 marca, a drugie 26 marca 2019 roku. Marsjańskie księżyce nie mają specjalnie dużych rozmiarów, dlatego też same zaćmienia nie są tak spektakularne, jak te widziane z Ziemi. Deimos jest tak mały, że można tu mówić nawet o tranzycie przed tarczą Słońca, a nie jego zaćmieniu.

Fobos, czyli ten większy księżyc Marsa ma szerokość 11,85 km, kiedy Deimos mierzy zaledwie 2,3 km w dodatku nie mają regularnego, kulistego kształtu. Z powierzchni planety wyglądają trochę jak ziemniak przelatujący na tle Słońca.

Oba zaćmienia zostały uchwycone przez kamerę Curiosity Mast, która jest wyposażona w filtr słoneczny. Dzięki niemu Curiosity może "patrzeć" bezpośrednio w słońce. Do tej pory łaziki zaobserwowały łącznie 40 zaćmień Fobosa i osiem tranzytów Deimosa. Dzięki temu naukowcy są w stanie dokładniej ustalić orbitę księżyców Marsa, które ciągle się zmieniają ze względu na przyciąganie grawitacyjne Marsa, Jowisza czy nawet pomiędzy księżycami wzajemnie.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)