Dwa zaćmienia Słońca w ciągu miesiąca. Takie rzeczy tylko na Marsie

Dwa zaćmienia Słońca w ciągu miesiąca. Takie rzeczy tylko na Marsie

Dwa zaćmienia Słońca w ciągu miesiąca. Takie rzeczy tylko na Marsie
Źródło zdjęć: © NASA | NASA
07.04.2019 08:54, aktualizacja: 16.04.2019 15:37

Mars ma dwa księżyce - Fobos i Deimos. W marcu łazik Curiosity, który bada powierzchnię Czerwonej Planety, zaobserwował dwa zaćmienia Słońca - po jednym z udziałem każdego z nich. Choć nie są tak spektakularne, jak te ziemskie, to są bardzo wartościowe dla naukowców.

Curiosity Rover to łazik wysłany na Marsa w ramach programu badawczego Mars Sience Laboratory. Wyposażony jest w filtry słoneczne, dzięki którym może obserwować Słońce z Czerwonej Planety.

Wokół Marsa krążą dwa księżyce - Deimos i Fobos. Prawdopodobnie są to przechwycone przez siły grawitacyjne planetoidy, a nie księżyce w klasycznym rozumieniu. Krążą one jednak wokół Marsa, więc są jego naturalnymi satelitami. Tak, jak ziemski Księżyc czasem zasłania Słońce i dochodzi do zaćmienia, tak Deimos i Fobos mogą również zasłonić tarczę Słońca.

Łazik Curiosity zaobserwował w marcu dwa zaćmienia Słońca. Jedno przez księżyc Deimos i jedno przez Fobos. Pierwsze z nich miało miejsce 17 marca, a drugie 26 marca 2019 roku. Marsjańskie księżyce nie mają specjalnie dużych rozmiarów, dlatego też same zaćmienia nie są tak spektakularne, jak te widziane z Ziemi. Deimos jest tak mały, że można tu mówić nawet o tranzycie przed tarczą Słońca, a nie jego zaćmieniu.

Fobos, czyli ten większy księżyc Marsa ma szerokość 11,85 km, kiedy Deimos mierzy zaledwie 2,3 km w dodatku nie mają regularnego, kulistego kształtu. Z powierzchni planety wyglądają trochę jak ziemniak przelatujący na tle Słońca.

Oba zaćmienia zostały uchwycone przez kamerę Curiosity Mast, która jest wyposażona w filtr słoneczny. Dzięki niemu Curiosity może "patrzeć" bezpośrednio w słońce. Do tej pory łaziki zaobserwowały łącznie 40 zaćmień Fobosa i osiem tranzytów Deimosa. Dzięki temu naukowcy są w stanie dokładniej ustalić orbitę księżyców Marsa, które ciągle się zmieniają ze względu na przyciąganie grawitacyjne Marsa, Jowisza czy nawet pomiędzy księżycami wzajemnie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)