Duży projekt Polaków. Pracują nad symulatorem w VR

Duży projekt Polaków. Pracują nad symulatorem w VR

Spawacz w trakcie pracy. Spawanie może być realizowane różnymi metodami
Spawacz w trakcie pracy. Spawanie może być realizowane różnymi metodami
Źródło zdjęć: © Pixabay
oprac. KLT
22.05.2023 14:20, aktualizacja: 24.05.2023 17:15

Wirtualna rzeczywistość może przydać się w edukacji. Niektóre badania dowodzą, że nauka w VR, łączona z klasycznymi metodami, może być bardziej wydajna od standardowych sposobów uczenia się. Na Pomorzu trwają prace nad budową symulatora spawalnictwa w VR.

Project Manager z ramienia Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Agata Marszołek powiedziała w rozmowie z PAP, że prace nad symulatorem oficjalnie rozpoczęły się 10 marca. – Wtedy podpisaliśmy umowę z wykonawcą, który został wybrany w przetargu nieograniczonym. Sama idea stworzenia takiego symulatora zrodziła się w naszych głowach już dwa lata temu, kiedy to wystąpiliśmy z wnioskiem do fundacji Velux o uzyskanie środków na stworzenie takiego narzędzia pracy – mówiła.

– Ogólnie na rynku funkcjonują już symulatory spawalnicze, które nie do końca są dostosowane zarówno cenowo, jak i pod kątem funkcjonalności do potrzeb szkół i nauki spawania. Dlatego postanowiliśmy razem z polską lokalną firmą stworzyć symulator, który dodatkowo będzie posiadał technologię haptyczną przenoszącą zarówno drgania jak i uczucie ciepła na użytkownika – wyjaśniła.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wirtualna rzeczywistość, choć powszechnie kojarzona z segmentem rozrywki, a dokładniej grami komputerowymi, może przydać się w wielu innych branżach. Popularne są m.in. symulatory medyczne, ale VR cieszy się też coraz większą popularnością w branży przemysłowej.

Rozmówczyni PAP podkreśliła, że ideą jest stworzenie urządzenia kompaktowego, które będzie łatwe w transporcie. – Docelowo osiem symulatorów będzie zlokalizowanych w Centrum Programowania Robotów Przemysłowych w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym, ale będziemy też jeździć z symulatorami pokazowo do szkół i innych instytucji, które będą chciały uczestniczyć z nami w tym projekcie i szkolić uczniów oraz nauczycieli – wskazała.

Wzorcowe stanowisko spawalnicze z podstawowymi funkcjonalnościami powinno powstać we wrześniu bieżącego roku. – Docelowo, ostateczny kształt symulatora będzie znany w styczniu 2024 roku – dodała Agata Marszołek.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)