Drukarka zapachów - urządzenie, które na papier przeniesie obraz i aromat

Drukarka zapachów - urządzenie, które na papier przeniesie obraz i aromat

Drukarka zapachów - urządzenie, które na papier przeniesie obraz i aromat
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
10.08.2012 09:45
288768333489256595
© (fot. Materiały prasowe)

Dzięki tej podręcznej drukarce być może już niedługo będzie można wydrukować pamiątkę z wakacji o zapachu ulubionej regionalnej potrawy.

Dla wielu osób podróże to nie tylko piękne krajobrazy i zabytki. Jeśli chcemy naprawdę poznać kulturę danego kraju, warto zajrzeć tubylcom do… garnka. Kulinarne wycieczki mogą dostarczyć naprawdę niezapomnianych wrażeń. Nic więc dziwnego, że po powrocie do kraju chcemy koniecznie podzielić się nimi z rodziną i przyjaciółmi. I tu zaczyna się problem, bo jak oddać smak i zapach potrawy, która kilka tysięcy kilometrów stąd podbiła nasze podniebienia i serca?

Jeśli zachwyciliśmy się lokalnymi słodkościami lub napojami, to pół biedy, zwykle można je przywieźć do kraju w celu degustacji. Gorzej, jeżeli posmakowały nam szybko psujące się owoce lub kolacja, którą tak wspaniale potrafi przyrządzić tylko jeden lokalny kucharz. Nie ma szans – słowa ani nawet zdjęcia nie dadzą naszym słuchaczom pojęcia o wspaniałym aromacie.

Tutaj w sukurs przychodzą chińscy studenci ze swoim wynalazkiem: aparatem z podręczną drukarką, dzięki któremu nie tylko od razu zrobimy zdjęcie potrawy, ale także sprawimy, że będzie ona pachnieć ulubionym daniem. Jak to możliwe? Urządzenie wyposażono w czujnik aromatu, który analizuje zapach wydobywający się z jedzenia i następnie odtwarza go w wyniku mieszania różnych farb zapachowych przechowywanych wewnątrz urządzenia. Projekt zapachowej drukarki został opracowany na potrzeby konkursu organizowanego przez Sony. Na razie nie wiadomo, kiedy gadżet zostanie dopracowany na tyle, aby trafić do sprzedaży, ale gdy już tak się stanie, wrażenia obcokrajowców z konsumpcji naszych rodzimych flaczków będą na pewno niezapomniane.

Anna Paczuska

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)