Drukarka laserowa czy atramentowa? Sprzęt do domu i biura

Drukarka laserowa czy atramentowa? Sprzęt do domu i biura

Drukarka laserowa czy atramentowa? Sprzęt do domu i biura
Źródło zdjęć: © 123RF.COM
04.04.2018 15:27, aktualizacja: 05.04.2018 08:05

Drukarka jest urządzeniem, bez którego wielu z nas nie może się obejść. Niezależnie od tego, czy drukujesz głównie dokumenty, czy zdjęcia do albumu, przyda ci się dobrej jakości urządzenie, które przeleje wszystko na papier.

Poniżej znajdziesz kilka drukarek atramentowych i laserowych, które przydadzą się w każdym domu i firmie. Dowiesz się również, na co zwrócić uwagę przy zakupie tego typu urządzenia.

Atrament czy laser

To pierwszy z dylematów, który spotkasz na swojej drodze. Urządzenia atramentowe są z reguły tańsze i o wiele mniejsze, z powodzeniem wciśniesz je na przykład pod biurko. Dobrze poradzą sobie z drukowaniem zarówno dokumentów, jak i zdjęć. Metoda pracy polegająca na pokryciu kartki mikroskopijnymi kropelkami tuszu jest jednak o wiele bardziej czasochłonna, niż w przypadku drukarek używających tonera.

Sprzęt laserowy znajdzie szerokie zastosowanie głównie w pracy biurowej, a to ze względu na szybkość drukowania i dużą wytrzymałość urządzenia. Jest również relatywnie tańsza w utrzymaniu. Z drugiej strony w pracy przeszkadzać może duży hałas, który emituje drukarka. Modele atramentowe są o wiele cichsze.

Obraz
© Fotolia

Warto również zainteresować się uniwersalnym sprzętem, który łączy w sobie drukarkę, kopiarkę i skaner. Są one o wiele droższe niż proste modele, można kupić je zarówno w wersji laserowej, jak i atramentowej.

Kolorowa czy monochromatyczna

Drukarki laserowe dzielą się ponadto na monochromatyczne i kolorowe. Te drugie są z reguły droższe, ale oferują więcej możliwości. Z drugiej strony panuje ogólne przekonanie, że pod względem druku kolorowego urządzenia laserowe nie dorównują tym atramentowym. Odbitki prezentacji, wykresów czy kolorowych wzorów wyglądają dobrze zarówno na jednej, jak i drugiej, jednak różnica pojawia się podczas drukowania zdjęć. Kolory otrzymane za pomocą tonera zwykle są mniej intensywne, niż w przypadku urządzenia atramentowego. Jeśli więc poza zwykłymi dokumentami planujesz chociażby druk CV ze zdjęciem, lepiej zainwestować w lepszą drukarkę lub tańszy, atramentowy odpowiednik.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie

Zarówno domowa, jak i biurowa drukarka powinna być przede wszystkim tania w eksploatacji. W związku z tym warto na początku zwrócić uwagę na cenę poszczególnych wkładów. Jeżeli zdarza ci się wydrukować zaledwie kilka stron tygodniowo, cena tuszu lub tonera nie ma większego znaczenia. Jeżeli jednak zamierzasz dosyć często korzystać z drukarki, warto zawczasu sprawdzić ceny poszczególnych wkładów.

Obraz
© Pixabay.com

Drugim ważnym parametrem jest wydajność samego urządzenia. Może się bowiem okazać, że tańszy model zużywa znacznie więcej tuszu, niż ten droższy, a przy kilkumiesięcznej eksploatacji pieniądze, które zaoszczędzisz na sprzęcie wydasz na zakup nowych wkładów. Musisz pamiętać, że drukarka to sprzęt na lata, dlatego lepiej wybrać model, którego koszt zwróci się w niedługim czasie.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)