Drugi obiekt pozasłoneczny oficjalnie potwierdzony. Nadano mu nazwę

Drugi obiekt pozasłoneczny oficjalnie potwierdzony. Nadano mu nazwę
Źródło zdjęć: © NASA
Arkadiusz Stando

25.09.2019 09:58, aktual.: 26.09.2019 12:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przypuszczenia zostały oficjalnie potwierdzone. Odkryta przez Gennadiy'ego Borisova kometa jest obiektem pochodzącym spoza naszego układu. Drugiego wykrytego w historii obserwacji gościa nazwano 2I/Borisov.

Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) potwierdziła pochodzenie obiektu wykrytego przez rosyjskiego astronoma. Zaobserwowana kometa pochodzi z obcego układu planetarnego. Ciału niebieskiemu nadano nazwę po nazwisku odkrywcy, a więc 2I/Borisov.

"I" podchodzi od angielskiego słowa "interstellar", czyli międzygwiezdny. "2" - drugi tego typu obiekt wykryty w historii obserwacji. Pierwszym była "Oumuamua", tajemniczy obiekt, który wprawił astronomów w konsternację. Nie do końca wiadomo, czym jest. Posiada zarówno cechy komety, jak i asteroidy. Z tego względu to 2I/Borisov określono jako pierwszą międzygwiezdną kometę.

2I/Borisov to szansa na lepsze poznanie tego typu obiektów

Mając przed sobą obiekt tego typu, dopiero drugi raz w historii, naukowcy nie odpuszczają. Odkąd Borisov poinformował o swoim, wówczas jeszcze niepotwierdzonym, odkryciu, teleskopy z całego świata zwróciły się ku 2I/Borisov. Dzięki temu sporo się już dowiedzieliśmy.

Naukowcy nie mogą sobie pozwolić na powtórkę z "Oumuamuy". 2 lata temu zbyt późno zaobserwowano pierwszy obiekt międzygwiezdny i nie wykonano wielu analiz. Dodatkowo, z początku nikt nie chciał potwierdzić, że jest to obiekt pochodzący z innego układu planetarnego.

Według aktualnych analiz, kometa zbliża się obecnie do Słońca. 8 grudnia zbliży się do gwiazdy na odległość 300 milionów kilometrów, czyli około 2 razy dalej, niż średnia odległość Ziemi od Słońca. Jednocześnie będąc w połowie odległości Jowisza od gwiazdy.

Ostatnie badania pokazały także, że kometa pędzi z ogromną prędkością, aż 150 tysięcy kilometrów na godzinę. Mierzy od 2 do 16 kilometrów średnicy, oraz posiada (w przeciwieństwie do Oumuamua) warkocz kometarny. Obiekt, chociaż nie pochodzi z naszego układu, składem chemicznym niewiele różni się od naszych komet.

Skąd pochodzi 2I/Borisov?

Są już pewne przypuszczenia co do pochodzenia międzygwiezdnego obiektu. Nie zostały jeszcze potwierdzone. Wiele wskazuje na to, że około miliona lat temu kometa minęła układ gwiazd podwójnych Kruger 60 A oraz Kruger 60 B. Znajdują się one około 13-lat świetlnych od Ziemi. Wówczas poruszała się ze znacznie mniejszą prędkością - zaledwie 12348 kilometrów na godzinę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (104)
Zobacz także