Ciało niebieskie z obcego układu uwiecznione na kolorowym zdjęciu

Ciało niebieskie z obcego układu uwiecznione na kolorowym zdjęciu

Ciało niebieskie z obcego układu uwiecznione na kolorowym zdjęciu
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Piotr Urbaniak
14.09.2019 15:04

W przestrzeni kosmicznej odkryto tajemniczą skałę, której specyficzne cechy wskazują na pochodzenie spoza Układu Słonecznego. Astronomom udało się uwiecznić ten obiekt na kolorowej fotografii, a jako że aktualnie zbliża się do Ziemi, wkrótce takich zdjęć powinno być więcej.

Za odkrycie odpowiada ukraiński astronom Gennady Borisov, który wypatrzył kometę 30 sierpnia 2019 roku. Otrzymała oznaczenie C/2019 Q4 (Borisov).

Jak wynika z doniesień NASA, rzeczone ciało niebieskie, o średnicy 10-16 km, znajduje się obecnie jakieś 450 mln km od Słońca, poruszając z niezwykle dużą prędkością około 150 tys. km/godz. Do tego ma nietypową, hiperboliczną orbitę. To wszystko wskazuje, że pochodzi z obcego układu planetarnego.

Obserwatorium Gemini na Hawajach, korzystając z dwóch 8,1-metrowych teleskopów optycznych, wykonało pierwsze kolorowe obrazy tego tajemniczego obiektu.

Obraz
© NASA

Co ciekawe, według obliczeń, 8 grudnia C/2019 Q4 (Borisov) znajdzie się około 300 mln km od Słońca, a więc przeleci pomiędzy Marsem i Jowiszem. Tym samym powinniśmy pozyskać więcej informacji.

Możliwe, że kometa ma miliardy lat i przebyła biliony kilometrów, aby dotrzeć do Układu Słonecznego - spekuluje Geek Week.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)