Drony bojowe drukowane na życzenie - nowy projekt wojska

Drony bojowe drukowane na życzenie - nowy projekt wojska
Źródło zdjęć: © Fotolia / Alexander Kolomietz

19.02.2016 13:36, aktual.: 20.02.2016 14:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Drony o określonych parametrach, stworzonych pod dane zadanie mogłyby znacząco ułatwić pracę żołnierzy w terenie. By rozwiązać problemy logistyczne związane z dostarczaniem wielu różnych dronów wojsku, armia amerykańska testuje bardziej praktyczne rozwiązanie.

Opisywany projekt jest częścią eksperymentów Army Expeditionary Warrior Experiments, które polegają na testowaniu w terenie technologii dopiero znajdujących się w bardzo wczesnych fazach projektowych. Ideą tego konkretnego pomysłu jest połączenie druku 3. oraz funkcjonalności dronów, które zapewniłyby wsparcie armii na życzenie.

Wojskowe drony mogą być wykorzystywane do różnych celów - rozpoznawania terenu, nadzoru, badania miejsca dla broni masowego rażenia, czy dostarczania medykamentów. To zaś pociąga za sobą odmienne specyfikacje. Army Research Laboratory's Vehicle Technology Directorate (ARL) zaprojektowała oprogramowanie, które pozwala żołnierzom na tworzenie drona ukierunkowanego ściśle pod daną misję. Po wprowadzeniu wymogów do komputera tworzony jest trójwymiarowy model drona. Następnie drukarka 3. wykonuje główne elementy, a wojskowy logistyk zajmuje się wyszukiwaniem pozostałych części w magazynie - całość zostaje złożona w mniej niż 24 godziny od podania celów misji.

Niestety, nie jest to rozwiązanie, które prędko znajdzie zastosowanie w armii. Twórcy przyznają, że należałoby przyspieszyć tempo drukowania oraz znaleźć bardziej trwałe materiały, by technologia rzeczywiście sprawdziła się w wojskowych warunkach.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Opensource'owy klon systemu Windows do pobrania w wersji 0.4

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)