Dron, który może wylądować na ścianie lub suficie

Dron, który może wylądować na ścianie lub suficie
Źródło zdjęć: © youtube.com / bdmlstanford

20.05.2016 07:15, aktual.: 20.05.2016 07:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ten dron pod pewnymi względami przypomina owada, oczywiście latającego. Kiedy chce, lata, a kiedy chce, ląduje na niemal dowolnie położonej powierzchni. Również na ścianie czy suficie.

Nowy mechanizm lądowania został opracowany przez badaczy z Uniwersytetu Stanforda. Można powiedzieć, że wzięli "na warsztat" zwykłego drona i wyposażyli go w niezwykłą "super-moc" - umiejętność lądowania na ścianach i sufitach.

Autorem idei jest absolwent tego uniwersytetu, Hao Jiang. Wpadł on na pomysł zastosowania niewielkich kolców, czy raczej haczyków wykonanych z utwardzanej stali, które podczas wykrycia przez podwozie drona uderzenia w podłoże zaciskają się i pozostają już w tej pozycji. Dzięki temu można go zawiesić na ścianie lub suficie, przy czym - jak łatwo się domyślić - wskazane jest, by powierzchnia była stosunkowo szorstka. W przypadku gładkich powierzchni, takich jak szyby, system "parkowania" nie zda raczej egzaminu.

A tak działa ten niezwykły mechanizm w praktyce:

Naukowcy już widzą jednak praktyczne zastosowanie tego wynalazku - pozwoli na szybsze, bezpieczniejsze i łatwiejsze umieszczanie kamer w trudno dostępnych miejscach, a dzięki temu długotrwałe, stabilne filmowanie z góry, bez zużywania energii potrzebnej na utrzymywanie drona w powietrzu.

ag

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Windows 7 - już dostępny do pobrania

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)