Drastyczna śmierć krowy morskiej. Zapisała się w skamielinie
Skamieliny mogą skrywać wiele interesujących informacji, nie tylko o konkretnych gatunku czy danym jego przedstawicielu, ale także o przebiegu pewnych zdarzeń. Naukowcy odtworzyli przebieg śmierci jednej z krów morskich. Drastycznej śmierci.
Wydarzenia sprzed milionów lat są odzwierciedlone w skamieniałych pozostałościach, które naukowcy zbadali i omówili na stronach czasopisma "Journal of Vertebrate Paleontology". W artykule opisano przebieg śmierci krowy morskiej. Można ją odczytać dzięki dokładnej analizie skamieliny.
Z badań wynika, że skamielina pozwala na odczytanie scen, w których krowa morska padła ofiarą ataku krokodyla, a następnie jej resztki posłużyły za pokarm dla rekina. Zespół badawczy, składający się z ekspertów ze Szwajcarii, Wenezueli i USA, zwrócił uwagę na szczególne znalezisko na terenie północno-zachodniej Wenezueli. Historia znaleziska jest interesująca pod względem precyzji, z jaką naukowcy zdołali ją odczytać. Wystarczyły do tego dokładne analizy znalezionych skamieniałości.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Krowa zaatakowana przez krokodyla
Na czaszce krowy morskiej, należącej do wymarłego gatunku Culebratherium, odkryto ślady świadczące o ataku prehistorycznego krokodyla, a po tym, jak osobnik ten zakończył swój posiłek, na ciele ofiary pojawiły się ślady ugryzień rekina tygrysiego (Galeocerdo aduncus).
Fascynujące przejawy tej przyrodniczej tragedii można było odtworzyć dzięki badaniom głębokich śladów zębów na pysku krowy morskiej, wskazujących na próbę uduszenia ofiary przez krokodyla. Zwierzę to stosowało technikę gwałtownego obracania się wokół własnej osi. Zachowanie takie jest typowe także dla współczesnych krokodyli. Tego rodzaju atak przynosił pozytywne skutki dla krokodyli, ułatwiając pozyskiwanie pokarmu.
Podczas takich ataków ofiara, trzymana zębami za pysk lub nogi, traciła siły lub dusiła się, wirując razem z krokodylem. Po tej widowiskowej, acz dramatycznej śmierci, pozostałości po krowie morskiej pozostały pożarte przez padlinożercę. Szczegóły na temat rzeczonego badania dostępne są w serwisie tandfonline.com.