Drakonidy 2020 - kiedy oglądać? Już wkrótce noc spadających gwiazd

Drakonidy 2020 - kiedy oglądać? Już wkrótce noc spadających gwiazd

Drakonidy 2020 - zdjęcie ilustracyjne
Drakonidy 2020 - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © pixabay.com
Karolina Modzelewska
07.10.2020 15:12

W najbliższych dniach przy sprzyjającej pogodzie możemy być świadkami niesamowitego spektaklu na nocnym niebie. Pojawią się Drakonidy, czyli rój meteorów będących pozostałością komety 21P/Giacobini-Zinner.

Na październikowym, nocnym niebie pojawią się Drakonidy, które powszechnie są nazywane spadającymi gwiazdami. Jest to stały rój meteorów, pojawiających się każdego roku w okresie od 6 do 10 października. Ich szczyt przypada jednak na 8 października. Tego dnia przy sprzyjających warunkach pogodowych można oglądać prawdziwy spektakl.

Drakonidy 2020 – jak oglądać?

Do obserwacji Drakonidów nie potrzebujemy żadnych specjalnych przyrządów. Spadające gwiazdy będą widoczne gołym okiem przy bezchmurnym niebie. Warto jednak zaplanować ich obserwację w miejscu, które jest oddalone od źródeł światła np. latarni, zabudowań itp. Można wybrać się za miasto.

Drakonidy 2020 – gdzie oglądać?

Drakonidy posiadają radiant w gwiazdozbiorze Smoka. Oznacza to, że to właśnie w tym punkcie "rozbiega" się rój spadających gwiazd. Gwiazdozbiór Smoka znajduje się na północnym niebie i rozciąga się wokół Małej Niedźwiedzicy. To właśnie w tym punkcie powinniśmy wypatrywać Drakonidów, które są pozostałością komety 21P/Giacobini-Zinner.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)