DRAGON-17. Ruszają największe manewry wojskowe w Polsce

DRAGON-17. Ruszają największe manewry wojskowe w Polsce
Źródło zdjęć: © DGRSZ
Bolesław Breczko

18.09.2017 12:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W ćwiczeniach weźmie udział 17 tys. żołnierzy i 3500 pojazdów. Główna część zaplanowana jest na 25 września i potrwa 4 dni. Ćwiczenia wojskowe Dragon odbywają się raz na dwa lata. W tym roku są to największe manewry w Polsce.

Jedno z państw sąsiedzkich naruszy terytorium Polski w celu zdobycia dostępu do naszych surowców naturalnych, wchłonięcia części terytorium Polski, destabilizacji i dezorganizacji regionalnych władz. To scenariusz ćwiczeń DRAGON-17.

W ćwiczeniach wezmą udział jednostki wojsk lądowych, sił powietrznych, marynarki wojennej, wojsk obrony terytorialnej, wojsk specjalnych i żandarmerii wojskowej. W DRAGON-17 udział też wezmą żołnierze z 11 państw NATO w tym Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa ze Stanów Zjednoczonych.

W ramach ćwiczeń odbędzie się m.in. natarcie czołgów Leopard 2 i wozów bojowych Rosomak wspieranych przez haubice samobieżne Krab. Wojska powietrzno-desantowe wykonają desant ze śmigłowców, natomiast w rejonie lotniska Szymany odbędzie się desant spadochronowy, w którym wezmą udział żołnierze z kilku krajów. Całość ćwiczeń będzie wspomagana przez samoloty transportowe, rozpoznawcze i bezpośredniego wsparcia. Wojska inżynieryjne postawią przeprawy wodne na w okolicach Nowogrodu i Dęblina. Natomiast w ramach cyber obrony ćwiczyć będą wojskowi informatycy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (69)