Dostawca Internetu pomoże w walce ze spamem. Będzie musiał
Użytkownicy, których komputery cybeprzęstępcy zamienili w "zombie PC", by rozsyłać z nich spam, nie muszą obawiać się kar pieniężnych, przewidzianych w nowelizacji polskiego prawa telekomunikacyjnego. "Projekt nie zawiera regulacji, które skutkowałyby ograniczeniem możliwości korzystania z usług czy też nałożeniem kary pieniężnej dla abonentów nieświadomych nieuprawnionego wykorzystania ich urządzeń końcowych do przesyłania spamu" - przekonuje Mikołaj Karpiński, dyrektor Biura Informacji i Promocji w Ministerstwie Infrastruktury.
28.05.2009 | aktual.: 28.05.2009 15:41
Kilka dni temu informowaliśmy o propozycjach zmian w prawie telekomunikacyjnym, przewidujących bardziej dotkliwe sankcje za spamowanie. Zgodnie z projektem nowych przepisów, przygotowywanym w Ministerstwie Infrastruktury, za rozsyłanie niechcianych wiadomości może grozić kara nawet 10. tys. zł. W związku z medialnymi doniesieniami opisującymi założenia nowelizacji pojawiły się pewne kontrowersje, dotyczące m.in. możliwości karania za wysyłanie spamu nawet tych internautów, którzy faktycznie takim procederem się nie trudnią ( pisała o tym m.in. Rzeczpospolita ). Postanowiliśmy rozwiać wątpliwości i poprosiliśmy ministerstwo o komentarz. Na nasze pytania odpowiedział Mikołaj Karpiński, dyrektor Biura Informacji i Promocji w Ministerstwie Infrastruktury.
Nasz rozmówca przedstawił następujące założenia nowelizacji:
@ Każdy dostawca usług telekomunikacyjnych będzie przyjmował zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości ( w szczególności w zakresie przesyłu spamu ) w zakresie świadczonych usług. Posiadał on będzie także odpowiednie uprawnienia, by we własnym zakresie - dla ochrony swoich abonentów oraz własnej sieci telekomunikacyjnej - podjąć działania przeciwko spamerom.
@ Indywidualni odbiorcy usług będą musieli dokładać większej staranności przy zabezpieczaniu własnych telekomunikacyjnych urządzeń końcowych przed nieuprawnionym dostępem osób trzecich.
@ Punkty przyjmowania zgłoszeń dostawców usług na terenie kraju będą ze sobą wzajemnie współpracować, w szczególności ostrzegać o najnowszych zagrożeniach w Cyberprzestrzeni.
@ Prezes UKE odpowiedzialny będzie za prowadzenie postępowań i nakładanie kar pieniężnych oraz współpracę międzynarodową w zakresie zwalczania spamu.
M. Karpiński zdementował wspomniane wcześniej zapowiedzi karania użytkowników indywidualnych za spamowanie: _ "Projekt nie zawiera regulacji, które skutkowałyby ograniczeniem możliwości korzystania z usług czy też nałożeniem kary pieniężnej dla abonentów nieświadomych nieuprawnionego wykorzystania ich urządzeń końcowych do przesyłania spamu." _ Dyrektor biura informacji podkreśla, że ministerstwo jest świadome skali wykorzystywania "botnetów" i "komputerów zombie" do dystrybucji niezamówionych informacji środkami łączności telekomunikacyjnej. _ "Projekt wychodzi naprzeciw temu zjawisku i zawiera regulacje, które przyczynić się mogą do ograniczenia jego skali w Polsce" _ - wyjaśnia M. Karpiński.
Wśród tych regulacji usługodawca, np. dostawca Internetu - w wypadku zidentyfikowania źródła spamu na komputerze użytkownika - będzie zobowiązany do poinformowania go tym fakcie oraz, w razie możliwości, zapewnienia pomocy technicznej ( z darmowym oprogramowaniem włącznie ), aby "nieprawidłowości" usunąć. "Abonent otrzyma także niezbędne wskazówki i pomoc jak usunąć te nieprawidłowości. W przypadku, gdy w wyznaczonym terminie ( według obecnego brzmienia projektu - 2 dni od otrzymania informacji o występowaniu nieprawidłowości ) nie podejmie żadnych działań, dostawca usług telekomunikacyjnych ograniczy dostęp do świadczonej usługi" - mówi M. Karpiński. Ograniczenie to może polegać na zmianie parametrów łącza internetowego - obniżeniu przepustowości od i do klienta.
W najbliższym czasie projekt trafi Rządowego Centrum Legislacji, a następnie pod obrady Komitetu Rady Ministrów ds. Informatyzacji i Łączności. M. Karpiński: _ "Na chwilę obecną nie można wskazać dokładnej daty debaty w Sejmie RP, jednakże ze względu na istotę proponowanych rozwiązań MI podejmuje starania, by proponowane regulacje możliwie jak najszybciej weszły w życie." _
Więcej informacji: projekt nowelizacji prawa telekomunikacyjnego - http://bip.mi.gov.pl/pl/bip/projekty_aktow_prawnych/projekty_ustaw/ustawy_telekomunikacja (Biuletyn Informacji Publicznej).