Trwa ładowanie...

Dostałeś wiadomość od znajomego o konkursie? To oszustwo

Po raz kolejny oszuści przejmują konta na Facebooku i proszą o wysłanie “bezpłatnego” SMS-a. Nie tylko nie pomożesz koledze, ale i stracisz pieniądze.

Share
Dostałeś wiadomość od znajomego o konkursie? To oszustwo Źródło: Fotolia
d48gvzz

“Hej! Zagłosujesz na mnie w konkursie fotograficznym?” lub “Cześć, mogę liczyć na twoją pomoc?” - tak zaczynają się wiadomości na Facebooku od oszustów, podszywających się pod znajomych. Przed nowym przekrętem ostrzega portal niebezpiecznik.pl.

“Znajomi” proszą o wysłanie SMS-a, dzięki czemu możemy im pomóc wygrać konkurs. Wiadomość jest niby bezpłatna, ale to nieprawda. SMS pod numer 74480 kosztować będzie 4,92 zł, co pokazuje rejestr UKE.

Tak wygląda centrum danych Facebooka

Pamiętajmy, że przeważnie zapłacimy więcej, wysyłając SMS-y/MMS-y pod numery zaczynające się od cyfry 7 lub od cyfry 9. Druga cyfra numeru informuje zaś o cenie.

d48gvzz

Nie tylko nie warto spełniać prośby znajomego, ale przede wszystkim poinformować go o oszustwie. On sam padł jego ofiarą, bo ktoś przejął jego facebookowe konto i właśnie dlatego rozsyłał fałszywe wiadomości.

Jak uniknąć SMS-ów premium? Można wyłączyć je u operatora. Niedługo problem będzie mniejszy, bo wojnę tego typu oszustwom wypowiedziało Ministerstwo Cyfryzacji. Powstał już projekt ustawy, która ograniczy wyłudzanie drogich SMS-ów i innych usług "o podwyższonej opłacie". Domyślny miesięczny limit wyniesie 35 złotych, co oznacza, że tylko do tej kwoty użytkownik telefonu będzie zobowiązany płacić za usługi premium. Będzie mógł też sam ustalić miesięczny limit - niższy lub wyższy - a operatorzy z mocy ustawy będą musieli go respektować.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d48gvzz

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48gvzz
d48gvzz
Więcej tematów