Dostałeś emaila o zwrocie podatku? Nie otwieraj! To wirus

Dostałeś emaila o zwrocie podatku? Nie otwieraj! To wirus
Źródło zdjęć: © WP.PL
Bolesław Breczko

18.04.2018 09:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wraz z sezonem składania rozliczeń podatkowych rozpoczęła się akcja internetowych oszustów wymierzona w Polaków. Chociaż na zachodzie podatnicy są przyzwyczajeni do tego typu ataków, to w Polsce mamy z tym do czynienia po raz pierwszy – informuje Niebezpiecznik.pl

Próba oszustwa rozpoczyna się od emaila, który informuje o przysługującym zwrocie nadpłaconego podatku. W wiadomości znajduje się link odsyłający do strony finanse.mf.gov.pl. Nie jest to jednak strona Ministerstwa Finansów, a witryna podszywająca się pod nią, która próbuje wyłudzić dane personalne i numer karty kredytowej.

Wiadomość oraz kolejne strony, na które odsyłany jest użytkownik, napisane są bardzo niezręcznie i niechlujnie. Występują tam takie stwierdzenia jak: "Dobry odbiór", "Zespół finansów publicznych", "10 dni do leczenia", a całość jest podpisana przez "rozjemcę podatkowego Mariusza Morawieckiego".

Obraz
© Niebezpiecznik.pl

Wg portalu Niebezpiecznik.pl pozostałości w kodzie sugerują, że pierwotnie akcja skierowana była przeciwko Francuzom, a na potrzeby Polski wiadomość została automatycznie przetłumaczona. Mimo tak nieporadnie sporządzonej wiadomości warto przed nią ostrzec mniej świadomych użytkowników intenretu, którzy dodatkowo mogą zostać zaślepieni przez wizję zwrotu 718 złotych podatku. Natomiast tym, którzy liczą na zwrot podatku przypominamy, że kwotę poznali już w momencie składania deklaracji PIT, a za dostarczenie im pieniędzy odpowiada Poczta Polska.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)