Domózgowy zastrzyk elektroniki

Domózgowy zastrzyk elektroniki
Źródło zdjęć: © Fotolia

09.06.2015 12:14, aktual.: 09.06.2015 12:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Elastyczny układ elektroniczny może zostać wstrzyknięty do mózgu, by monitorować jego działanie - informuje Nature Nanotechnology.

Elastyczne i rozciągliwe układy elektroniczne mogą pozwolić na ciągłe monitorowanie trójwymiarowych struktur, takich jak żywe tkanki, oraz wpływanie na ich właściwości. Powinny znaleźć zastosowanie na przykład w diagnozowaniu padaczki, interfejsach komputer/mózg czy diagnostyce zaburzeń rytmu serca.

Wcześniejsze badania wykazały, że tego rodzaju elektronikę można implantować podczas zabiegu chirurgicznego, jednak kontrolowane dostarczanie do specyficznych rejonów i nieinwazyjna implantacja nie były dotąd możliwe.

Nowe osiągnięcie jest owocem współpracy zespołów Charlesa Liebera z Harvardu oraz Yinga Fanga z Narodowego Centrum Nanotechnologii w Pekinie.

Wykonany z polimerowo-metalowej siateczki układ jest tak giętki, że można go implantować za pomocą strzykawki - po zwinięciu przechodzi przez igłę o wewnętrznej średnicy 0,1 mm. Może być wyposażony w czujniki rejestrujące naprężenia mechaniczne, aktywność elektryczną czy pH. Po umieszczeniu w docelowym miejscu siateczka rozprostowuje się i wraca do pierwotnego kształtu w ciągu mniej niż godziny. Na razie metodę zastosowano do obserwowania aktywności mózgu żywych myszy - przez pięć tygodni implant nie spowodował reakcji immunologicznej i pozwolił badać na przykład aktywność neuronów hipokampa.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)