Trwa ładowanie...
ycipk-xoc05h

Do Lidla bez kierowcy. Autonomiczna ciężarówka będzie dostarczać sklepowi towar

Kto by pomyślał, że sieć dyskontów może być na czele technologicznej awangardy? W przyszłym roku do jednego ze sklepów Lidl towary będzie dostarczać ciężarówka, która jeździ bez kierowcy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
T-Pod.
T-Pod. (Youtube.com)
ycipk-xoc05h

T-pod, bo tak nazywa się autonomiczny model samochodu dostawczego, został zaprojektowany przez szwedzką firmę Einride. Według specyfikacji technicznej, posiada około 7 metrów długości, które pozwala na umieszczenie wewnątrz pojazdu 15 europalet z towarem, a jego maksymalna ładowność wynosi 20 ton.

Ciężarówka będzie napędzana silnikiem elektrycznym. Producenci podkreślają, że wytrzymałość baterii pozwala na pokonanie dystansu 200 kilometrów na jednym ładowaniu. Dla sceptycznie nastawionych do autonomicznych samochodów warto dodać, że T-pod nie będzie całkowicie samodzielny. Jeśli będzie wymagać tego sytuacja, zdalną kontrolę nad pojazdem może przejąć kontroler, który z pozycji biura będzie mógł nadzorować nawet kilka pojazdów jednocześnie.

Dawniej auta były mniej zaawansowane technologicznie, ale to była część ich uroku

ycipk-xoc05h

Pierwszym sklepem, do którego trafi towar z autonomicznej ciężarówki, będzie jeden z punktów sieci Lidl. Znajdujący się w Halmstad, czyli zachodnim wybrzeżu Szwecji market będzie otrzymywał towary z centrum dystrybucyjnego właśnie dzięki T-podowi już od 2018 roku.

Wybranie Szwecji nie jest przypadkowe. W tym roku, konkretnie w lipcu, kraj ten zmienił przepisy, dotyczące ruchu pojazdów autonomicznych. Dopuścił je bowiem do ruchu. Teraz firma Einride musi jeszcze uzyskać odpowiednie zezwolenia, o które już zaczęła się starać. Kiedy formalności dobiegną końca, twórcy pojazdu planują wprowadzić stałe kursy w ciągu roku.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-xoc05h

ycipk-xoc05h
ycipk-xoc05h