Do czego służą czujniki w telefonach?

Do czego służą czujniki w telefonach?

Nowoczesne smartfony są naszpikowane różnego rodzaju czujnikami. To one sprawiają, że codzienne używanie telefonów komórkowych jest łatwe i przyjemne. Dzięki nim urządzenia zawsze wiedzą gdzie jesteśmy, w którym kierunku się poruszamy oraz w jaki sposób je trzymamy. Wygaszanie ekranu, gdy zbliżymy słuchawkę do policzka, automatyczna zmiana orientacji wyświetlanego obrazu, kiedy obrócimy telefon czy w końcu sterowanie zaawansowanymi grami - to wszystko nie byłoby możliwe bez czujników.

1 / 14

Czujnik gestów

Obraz

To nowość, która została wprowadzona w Samsungu Galaxy S4. Działa na podobnej zasadzie, co kontroler Kinect - wykorzystuje promienie podczerwone. Z przodu telefonu znajduje się dioda IR, która wykrywa ruch i gesty. Dzięki temu możemy sterować smartfonem bez dotykania ekranu. Rozwiązanie sprawdza się m.in., gdy mamy brudne ręce; docenią je również kobiety często malujące paznokcie.

2 / 14

Czujnik magnetyczny

Obraz
© HawaiianMama / Wikimedia Commons / CC

Magnetometr mierzy pole magnetyczne. Odczytanie siły jego natężenia, kierunku i zwrotu pozwala urządzeniom wyposażonym w odbiorniki nawigacji satelitarnej na ustawienie widoku mapy, co znacznie ułatwia nawigację.

3 / 14

Czujnik zbliżeniowy

Obraz
© True Tech Talk Time / Wikimedia Commons / CC

Ten czujnik to dziś praktycznie standard. Twórcy telefonów z ekranami dotykowymi napotkali problem, z którym szybko musieli sobie poradzić. Telefon przyłożony do ucha cały czas reagował na dotyk i wykonywał przypadkowe operacje. Wybawieniem okazały się czujniki zbliżeniowe montowane dziś praktycznie w każdym smartfonie. Kiedy zbliżymy telefon z tym czujnikiem do policzka, następuje zablokowanie ekranu - genialne w swojej prostocie. Ale to nie koniec. Twórcy oprogramowania wykorzystują ten czujnik także do automatycznego nawiązania połączenia - wystarczy przyłożyć telefon do ucha, a ten sam zadzwoni pod wprowadzony numer/wybrany kontakt. Wykorzystanie tego czujnika pozwala też zaoszczędzić nieco energii.

4 / 14

Czujnik Halla

Obraz
© LJR.MIKE / flickr.com / CC

Ten układ wykorzystuje tzw. efekt Halla, a jego zadaniem jest mierzenie natężenia pola magnetycznego. Po co? Wszystko dla gadżetów, takich jak etui, nakładki i różnego rodzaju pokrowce. Dzięki czujnikowi Halla smartfony i tablety "wiedzą", czy dane akcesorium jest zamknięte czy otwarte. Dzięki temu, np., gdy otwieramy pokrowiec, urządzenie może automatycznie wybudzać się ze stanu uśpienia. To bardzo wygodne i zarazem "szpanerskie". Coraz więcej urządzeń posiada go na wyposażeniu, ale prawdziwy szał na czujniki Halla rozpoczął dopiero Apple i jego nakładka SmartCover do iPada.

5 / 14

Czujnik światła (RGB)

Obraz
© Adrignola / Wikimedia Commons / CC

Stosowany od dawna, ale nie jest standardowym wyposażeniem każdego telefonu. Czujnik oświetlenia mierzy intensywność barwy białej, czerwonej, zielonej i niebieskiej w otoczeniu. Używany jest do zarządzania kolorystyką ekranu oraz zmiany intensywności jego podświetlenia. Dzięki temu wyświetlany obraz jest lepiej dostosowany do warunków w jakich przebywamy. Pozwala też zaoszczędzić nieco energii i dzięki temu wydłużyć czas pracy na baterii.

6 / 14

Czujniki biometryczne

Obraz

Do niedawna były zupełnie nieobecne w urządzeniach mobilnych, ale wszystko wskazuje na to, że szykuje się prawdziwy boom na tego typu rozwiązanie w smartfonach i tabletach. Apple podczas premiery iPhone'a 5S zaprezentował sposób działania czytnika linii papilarnych. Wcześniej (w 2011 roku) na takie rozwiązanie zdecydowała się Motorola w modelu Atrix. Także najnowszy sprzęt HTC - One Max został wyposażony w taki sensor.

7 / 14

Sensor GPS

Obraz

To powszechny sprzęt, będący na wyposażeniu wielu urządzeń przenośnych. Pozwala wyznaczyć przybliżoną pozycję, w której znajduje się urządzenie i wskazać ją na mapie. Jest wykorzystywany nie tylko w nawigacji. Na jego podstawie działa wielu usług lokalizacji. Jeśli włączymy udostępnianie naszej pozycji, będziemy mogli skorzystać z przewidzianych udogodnień, takich jak np. lepsze dopasowanie szukanej oferty.

8 / 14

Czujnik obrazu

Obraz
© Houang Stephane / flickr.com / CC

To popularne kamerki wbudowane praktycznie we wszystkie urządzenia mobilne. Pozwalają nie tylko nagrywać filmy i robić zdjęcia. Coraz częściej wykorzystywane są do tworzenia zaawansowanych funkcji wykrywających naszą twarz czy ruch, dzięki czemu pozwalają zatrzymać odtwarzany film, gdy na niego nie patrzymy. Przekształcają obraz optyczny w sygnał cyfrowy.

9 / 14

Mikrofon

Obraz
© Nokia

Ten czujnik ma coraz więcej zastosowań w urządzeniach przenośnych. Pozwala wykryć jakiej muzyki aktualnie słuchamy, jaki program w telewizji oglądamy. Potrafi także odczytać poziom natężenia hałasu otoczenia, w którym się znajdujemy. Nowoczesne telefony posiadają na wyposażeniu dwa mikrofony, z czego jeden służy do wykrywania szumów w otoczeniu i poprawy jakości prowadzonej rozmowy.

10 / 14

Akcelerometr i żyroskop

Obraz

Czujniki mierzące odpowiednio przyspieszenia liniowe oraz położenie kątowe. Akcelerometr pozwala wykryć położenie urządzenia, dzięki czemu istnieje możliwość automatycznego dostosowania orientacji wyświetlanego na ekranie obrazu. Żyroskop pozwala dodatkowo śledzić ułożenie urządzenia względem osi X, Y i Z, dzięki czemu możliwe jest sterowanie rozmaitymi funkcjami przez poruszanie nim. Świetnie sprawdzają się w rozmaitych grach i aplikacjach. Służą również do stabilizacji obrazu w aparacie.

11 / 14

Barometr

Obraz

Ten sensor jest instalowany tylko w smartfonach z najwyższej półki. Pozwala określić ciśnienie atmosferyczne oraz wysokość nad poziomem morza, na której się znajdujemy. Wspiera moduł GPS, dostarczając dane na temat wysokości.

12 / 14

Czujnik wilgotności

Obraz

Jeśli użytkownik ma do niego dostęp, otrzymuje prezent w postaci kieszonkowego higrometru. Jednak w wielu urządzeniach to funkcja ukryta, która dba o interesy producentów. Zwyczajnie, jeśli zalejemy nasz sprzęt, serwisanci odczytają, że taka sytuacja miała miejsce. Nawet jeśli uda nam się dokładnie wysuszyć uszkodzone urządzenie, z pewnością stracimy gwarancję.

13 / 14

Czujnik temperatury

Obraz

Pozwala odczytać temperaturę pracy urządzenia. Niektóre modele oferują także możliwość odczytania temperatury otoczenia. Funkcja ta jest przydatna np. do monitorowania pracy smartfonów i zapobiegania ich przegrzaniu, czego skutkiem mogłoby być uszkodzeni urządzenia.

14 / 14

Aplikacje

Obraz

Rozmaite czujniki dają świetne pole do popisu dla programistów, którzy mogą tworzyć inteligentne oprogramowanie rozpoznające zachowanie użytkownika i pozwalające na wejście w interakcję smartfonu z otoczeniem.

Jeśli macie telefon z Androidem i chcielibyście sprawdzić, jakie czujniki znajdują się w waszym smartfonie, wystarczy zainstalować darmową aplikację Android Sensor Box. Ta pozwoli wam sprawdzić, jak owe czujniki działają.

_ SW/GB/SW _

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (247)