Dlaczego Uber zbiera informacje o twojej lokalizacji nawet 5 minut po zakończeniu kursu?

Dlaczego Uber zbiera informacje o twojej lokalizacji nawet 5 minut po zakończeniu kursu?

Dlaczego Uber zbiera informacje o twojej lokalizacji nawet 5 minut po zakończeniu kursu?
Źródło zdjęć: © Wirtualna Polska | Wirtualna Polska
Bolesław Breczko
06.12.2016 10:54, aktualizacja: 06.12.2016 11:09

Uber jest w Polsce niezwykle popularną aplikacją, której z każdym miesiącem przybywają tysiące nowych użytkowników. Jednak nie każdy, kto korzysta z tej usługi wie, jakie informacje zbiera o nim Uber.

Czy wiesz, że Uber zbiera informacje o twoim połączeniu GPS już w momencie uruchomienia aplikacji, w trakcie całego kursu i 5 minut po jego zakończeniu? Jeśli nadasz aplikacji Uber uprawnienia do korzystania z lokalizacji GPS, to w momencie zamówienia kursu aplikacja pokaże kierowcy twoją dokładną lokalizację. W tym przypadku zbieranie informacji o dokładnym położeniu jest więc zrozumiałe. Podobnie jest ze śledzeniem GPS w trakcie kursu. Jednak zbieranie przez Uber danych 5 minut po zakończeniu przejazdu nie jest już tak oczywiste. Zapytaliśmy Uber Polska po co aplikacji takie informacje.

Dane zbierane tuż po zakończeniu przejazdu pozwalają nam lepiej określać miejsca docelowe i miejsca odbioru, a co za tym idzie – ulepszać działanie aplikacji. Jeśli użytkownik zamówił np. kurs do centrum handlowego, a potem szedł jeszcze 3 minuty do wejścia, to dzięki informacji GPS możemy następnym razem podstawić klienta pod konkretne wejście. Podobna sytuacja pojawia się też np. w przypadku bloków, gdzie jest dużo klatek wejściowych i innych podobnych miejsc – wyjaśnia biuro prasowe Uber Polska.

Wygoda albo prywatność. Wybierz jedno

W świecie, gdzie cały czas jesteśmy połączeni z internetem i korzystamy z licznych aplikacji, musimy sobie uświadomić, że wygoda ich użytkowania często wiążę się z ograniczeniem naszej prywatności. Na szczęście Uber daje możliwość wyłączenia śledzenia GPS. Wystarczy odebrać aplikacji uprawnienia w ustawieniach. Tracimy wtedy np. możliwość zamówienia kursu jednym przyciskiem, ale za to Uber nie będzie wiedział, gdzie konkretnie idziemy po zakończeniu kursu.
Kto z was korzysta z Ubera i komu nie przeszkadza to, że aplikacja go śledzi jeszcze 5 minut po wyjściu z samochodu?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)