Dlaczego ACTA przyjęto na radzie rolnictwa?

Dlaczego ACTA przyjęto na radzie rolnictwa?
Źródło zdjęć: © PAP/Radek Pietruszka

25.01.2012 12:04, aktual.: 25.01.2012 13:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Projekt umowy ACTA został przyjęty na Radzie ds. Rolnictwa i Rybołówstwa UE, a nie na merytorycznym forum. Dlaczego?

Projekt umowy ACTA zgodnie z unijnymi procedurami został przyjęty na Radzie ds. Rolnictwa i Rybołówstwa UE, a nie na merytorycznym forum, ponieważ żadne z państw członkowskich nie zgłaszało do niego uwag - wyjaśnił wiceminister kultury Piotr Żuchowski.

Sejmowa komisja innowacyjności i nowych technologii podczas wtorkowego posiedzenia zapoznaje się z stanowiskiem rządu w sprawie przyjęcia przez Polskę i UE umowy ACTA.

Nie było uwag, więc przyjęto ustawę na dowolnej radzie

"Jednomyślne dokumenty UE mogą być przyjmowane podczas dowolnego gremium, niekoniecznie odpowiedniego merytorycznie. Do ACTA nie było uwag państw, dlatego można było przyjąć dokument podczas rady rolnictwa" - wyjaśniał we wtorek posłom sejmowej komisji nowych technologii Żuchowski. Przeciwnicy umowy dziwili się, dlaczego przyjęło ją niemerytoryczne w tych sprawach unijne gremium.

"Rzeczywistość jest taka, że przegramy walkę o prawa autorskie naszych obywateli i ochronę własności intelektualnej, jeśli nie podpiszemy umowy ACTA" - przekonywał posłów wiceminister.

W jego ocenie umowa powinna z czasem rozszerzać się na kolejne państwa należące do WTO.

Nawet jak nie podpiszemy ACTA, to będzie nas ona obowiązywać

Wiceminister spraw zagranicznych Maciej Szpunar podkreślił, że nawet gdyby Polska umowy nie podpisała i ratyfikowała, jako kraj, to i tak będzie nas ona wiązała, jako przyjęta przez Unię Europejską.

Negocjacje ACTA zakończyły się pod koniec listopada 201. r., a UE parafowała tekst ACTA 25 listopada 2010 r. Obecnie trwa proces przyjmowania umowy przez UE.

Umowa ACTA ma zostać podpisana w Tokio 2. stycznia. Przedstawicielami UE będą ambasador UE oraz ambasador Danii jako przedstawiciel prezydencji UE - sprawowanej obecnie przez ten kraj. Po zakończeniu procedur krajowych niezbędnych przed złożeniem podpisu, państwa UE reprezentowane przez swoich ambasadorów podpiszą w Tokio umowę ACTA. Większość z nich ma podpisać umowę tego samego dnia, co UE.

Po podpisaniu umowy, PE rozpocznie tzw. procedurę zgody. W jej ramach odbędą się dyskusje w różnych komisjach europarlamentu. Głosowanie ma mieć miejsce prawdopodobnie w kwietniu lub maju. Po udzieleniu zgody przez PE oraz zakończeniu ratyfikacji przez kraje UE, Rada będzie musiała podjąć ostateczną decyzję o zawarciu umowy. Decyzja zostanie następnie przekazana innym państwom, które podpisały ACTA. Dopiero wtedy ACTA wejdzie w życie dla całej UE.

Premier Donald Tusk poinformował we wtorek, że upoważnił polską ambasador w Tokio do podpisania umowy ACTA.

Czym jest ACTA?

ACTA (Anti-counterfeiting trade agreement) to układ między Australią, Kanadą, Japonią, Koreą Południową, Meksykiem, Maroko, Nową Zelandią, Singapurem, Szwajcarią i USA, do którego ma dołączyć UE. Jest to umowa handlowa zobowiązująca jej sygnatariuszy do walki z łamaniem prawa własności intelektualnej oraz handlem podrabianymi towarami. Zdaniem obrońców swobód w internecie może prowadzić to do blokowania różnych treści i cenzury w imię walki z piractwem.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (16)
Zobacz także