Dekodery cyfrowe - co warto o nich wiedzieć?

Dekodery cyfrowe - co warto o nich wiedzieć?

Dekodery cyfrowe - co warto o nich wiedzieć?
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
23.11.2011 09:32, aktualizacja: 23.11.2011 10:14

Naziemna telewizja cyfrowa w Polsce dopiero raczkuje, ale już od pewnego czasu zalety telewizyjnej transmisji cyfrowej starają się wykorzystać nadawcy kablowi (UPC, ASTER, VECTRA) i satelitarni (Telewizja n, Cyfra+, Cyfrowy Polsat).

Cyfrowa telewizja kablowa i satelitarna wymagają stosowania do odbioru specjalnego dekodera. Otrzymujemy go zwykle w dzierżawę od operatora po zamówieniu usługi. Warto jednak wiedzieć, że pełną funkcjonalność oferują wyłącznie dekodery wyposażone we własny dysk twardy, na którym możemy rejestrować audycje.

Takie urządzenie pozwala oglądać filmy z przesunięciem czasowym, zapisywać i jednocześnie oglądać różne kanały oraz pełni rolę domowego magnetowidu.

Obraz
© (fot. Komputer Świat)

Potencjalne możliwości dekoderów mogłyby być jeszcze większe, ale zwykle są one ograniczane przez operatorów.

Przykładem takich potencjalnych funkcji mogłoby być odtwarzanie i zapisywanie danych w pamięciach przenośnych (dekodery mają zwykle nieaktywny port USB) oraz współpraca z siecią komputerową (mają także port LAN).

Obraz Full HD

Dużą zaletą telewizji cyfrowej jest możliwość nadawania obrazu w wysokiej rozdzielczości. Polscy nadawcy, jak: TVP, Polsat czy TVN, mają już swoje kanały HD.

W sieciach kablowych i satelitarnych dostępna jest dodatkowo spora liczba zagranicznych kanałów HD nadawanych w języku polskim.

Co oferuje dekoder cyfrowy?

Nowoczesne dekodery telewizyjne z dyskiem twardym oferują wiele możliwość. Pozwalają nagrywać programy telewizyjne i wypożyczać filmy lub seriale.

Aby przybliżyć możliwości dekoderów cyfrowych posłużymy się urządzeniem UPC Mediabox HD z wbudowanym dyskiem twardym.

Obraz
© (fot. Komputer Świat)

EPG - przewodnik po programach

Elektroniczny przewodnik po programach to jedna z bardziej przydatnych funkcji telewizji cyfrowej. Pozwala nam bowiem zapomnieć o konieczności zakupu programu telewizyjnego - wszystkie dostępne przez siedem dni audycje znajdziemy w formie czytelnej tabeli.

Obraz
© (fot. Komputer Świat)

Nagrywanie audycji na dysk dekodera

Dekoder cyfrowy wyposażony w dysk twardy pozwala zapisywać wybrane audycje i oglądać je w późniejszym, wygodniejszym dla nas terminie. Programowanie zapisu filmów jest tu znacznie prostsze niż w starych poczciwych magnetowidach. Audycję odnajdujemy w wyszukiwarce lub w elektronicznym przewodniku po programach (EPG).

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Raper pracuje nad własną wyszukiwarką

Obraz

Wystarczy wybrać właściwą audycję, a następnie ustawić nagrywanie, wciskając jeden przycisk. Dekoder automatycznie zaprogramuje wymagany termin zapisu. W opcjach dekodera mamy też możliwość ręcznego ustalenia wcześniejszego rozpoczęcia i późniejszego zakończenia zapisu.

Obraz
© (fot. Komputer Świat)

Ta funkcja przyda się wówczas, gdy często zapisujemy audycje z kanałów nieprzestrzegających punktualnych godzin rozpoczęcia emisji. Oczywiście dekoder umożliwia także zapis właśnie oglądanej audycji.

Wystarczy w tym celu wcisnąć przycisk nagrywania podczas oglądania filmu, a dekoder automatycznie zakończy rejestrację po jego zakończeniu. Proste nagrywanie jest wielką zaletą telewizji cyfrowej.

Warto pamiętać także o tym, że podczas zapisu jednej audycji możemy oglądać inną nadawaną w telewizji lub odtwarzać program wcześniej zapisany na dysku dekodera.

Time Shift - zatrzymaj, cofnij, wznów

Time Shift to funkcja pozwalająca oszukać czas podczas oglądania filmów. Cała sztuczka polega na tym, że dekoder w tle zapisuje oglądany film. Możemy zatem w dowolnym momencie zatrzymać jego oglądanie (patrz obrazek). W tym czasie możemy odebrać telefon, zaparzyć herbatę czy zobaczyć, kto dobija się do naszych drzwi. Funkcja Time Shift pozwala także cofnąć fragment audycji, na przykład aby obejrzeć powtórkę niesamowitej bramki, a później dalej oglądać mecz bez straty jakiejkolwiek akcji.

Obraz
© (fot. Komputer Świat)

Wypożyczalnia filmów (VOD)

Wypożyczalnia filmów, telewizja na życzenie czy telewizja na żądanie - to określenia bardzo wygodnej usługi, którą oferują nadawcy cyfrowi. Polega ona na tym, że z poziomu dekodera mamy dostęp do wielu filmów i audycji, niezależnie od tego, czy są one właśnie nadawane. Niektóre z oferowanych w tej usłudze treści są darmowe. Za obejrzenie innych musimy zapłacić (patrz obrazek). Odpowiednia kwota zostanie doliczona do naszego najbliższego rachunku.

Obraz
© (fot. Komputer Świat)

Radio cyfrowe

Pakiety telewizji kablowej oraz satelitarnej obejmują zwykle także cały zestaw stacji radiowych, których możemy posłuchać w momentach, gdy nie mamy czasu na oglądanie telewizji. W wypadku telewizji kablowej UPC otrzymujemy do dyspozycji większość popularnych stacji krajowych. U nadawców satelitarnych możemy także liczyć na sporą liczbę stacji zagranicznych. Jest to usługa niewymagająca dodatkowych opłat.

Obraz
© (fot. Komputer Świat)

Usługi interaktywne

Nadawcy telewizji cyfrowej starają się wprowadzać do swojej oferty także usługi interaktywne. Teoretyczne możliwości są spore, ale póki co mamy do dyspozycji tylko dość proste rozwiązania. Możemy liczyć na: serwisy pogodowe, serwisy informacyjne, proste gry czy interaktywne konkursy (patrz obrazek).

Obraz
© (fot. Komputer Świat)

Usługą interaktywną jest też zamawianie dodatkowo płatnych opcji, jak pakiety programów premium czy telewizja na życzenie (VOD). O tej ostatniej przeczytamy jednak nieco więcej w osobnej ramce.

Nagrywanie przez internet

Co zrobić, gdy jesteśmy na wakacjach lub w podróży służbowej, a właśnie w telewizji ma się rozpocząć nasz ulubiony serial, którego nagrywania zapomnieliśmy ustawić? To nie kłopot - zaprogramujemy jego rejestrację poprzez internet.

Obraz
© (fot. Komputer Świat)

Taką usługę oferuje telewizja kablowa UPC oraz satelitarna Telewizja n. Nagranie możemy ustawić, korzystając z podłączonego do internetu komputera lub telefonu. Pamiętajmy tylko, aby nie odłączać dekodera od sieci elektrycznej.

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Raper pracuje nad własną wyszukiwarką

Obraz
Źródło artykułu:Komputer Świat
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (63)