DARPA kontynuuje rozwój Glide Breaker. Chodzi o broń hipersoniczną

Wizualizacja Glide Breaker
Wizualizacja Glide Breaker
Źródło zdjęć: © DARPA
Marcin Hołowacz

13.05.2022 11:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wzrost zagrożeń związanych z pociskami hipersonicznych sprawił, że rozwijane są odpowiednie systemy obronne. Glide Breaker jest jednym z nich.

Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) to w języku polskim Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności. Jednym z bardzo ciekawych projektów tej amerykańskiej agencji jest Glide Breaker. Są to działania w postaci prac badawczych zmierzających do stworzenia nowoczesnego systemu obrony.

Agencja DAPRA wchodzi w drugą fazę testów Glide Breaker

Czym jest Glide Breaker? Chodzi o skuteczną ochronę przed hipersonicznymi pociskami. Po raz pierwszy ogłoszono prace nad Glide Breaker w 2018 roku, a teraz DARPA jest gotowa do tego, żeby wkroczyć w drugą fazę projektu.

Obiekty osiągające Mach 1 poruszają się z prędkością dźwięku, ale warto pamiętać o tym, że lokalna prędkość dźwięku może ulegać zmianie m.in. w zależności od panującej temperatury. Broń hipersoniczna to pociski zdolne do poruszania się z szybkością przekraczającą Mach 5. Oznacza to, że są pięć razy szybsze od dźwięku.

Glide Breaker skupia się na zdolności do niszczenia pocisków hipersonicznych, które lecą w górnych warstwach atmosfery i charakteryzują się wysoką zwrotnością. Łatwo sobie wyobrazić, że przechwytywanie tego typu ataków jest skomplikowane, lecz DARPA rozwija to od lat, a inwestowane są duże kwoty.

Oficjalny komunikat DARPA informuje o tym, że w pierwszej fazie skupiano się na pracach związanych z technologią napędu niezbędnego do uderzenia w cel hipersoniczny o wysokiej zwrotności (hit-to-kill against highly-maneuverable hypersonic threats). Teraz DARPA jest gotowa na drugą fazę, która ma wspomóc rozwój systemów kontroli napędu i jak podkreśla Major Nathan Greiner, program manager w DARPA’s Tactical Technology Office, powinno się to przełożyć na bardzo solidny system obrony przed zagrożeniami hipersonicznymi. Warto dodać, że druga faza ma się wiązać z testami w tunelach aerodynamicznych.

Glide Breaker Phase 1 developed the propulsion technology necessary to achieve hit-to-kill against highly-maneuverable hypersonic threats. Phase 2 of the Glide Breaker program will develop the technical understanding of jet interactions necessary to enable design of propulsion control systems for a future operational glide-phase interceptor kill vehicle. Phases 1 and 2 together fill the technology gaps necessary for the U.S. to develop a robust defense against hypersonic threats.

Marcin Hołowacz, dziennikarz Wirtualnej Polski

Źródło: DARPA, space.com

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)