Darmowy internet od Facebooka dociera już do 40 mln osób

Darmowy internet od Facebooka dociera już do 40 mln osób
Źródło zdjęć: © internet.org
Bolesław Breczko

03.11.2016 12:31, aktual.: 03.11.2016 13:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zapoczątkowany przez Marka Zuckerberga projekt internet.org ma na celu dostarczenie darmowego dostępu do sieci do krajów słabo rozwiniętych. Usługa, która ruszyła zaledwie 3 lata temu, dziś dociera do 40 mln osób.

Facebook ma ponad 1,8 miliarda użytkowników, z czego prawie 1,2 miliarda loguje się do serwisu codziennie. Dla największego portalu społecznościowego to wciąż mało, więc aby przyciągnąć kolejnych użytkowników, Mark Zuckerberg (założyciel Facebooka) powołał do życia projekt internet.org. We współpracy z lokalnymi operatorami sieci komórkowych *Facebook chce zapewnić darmowy dostęp do internetu w biedniejszych obszarach świata i krajach rozwijających się. *

Program wystartował w 2013 roku, rok później obejmował swoim zasięgiem zaledwie 3 mln osób, ale w 2015 liczba ta wzrosła do 15 mln. Dziś, wg Zuckerberga, darmowy dostęp do internetu ma ponad 40 mln osób w 49 krajach. Dzięki usłudze można połączyć się oczywiście z Facebookiem, ale także z kilkunastoma wybranymi stronami, takimi jak Wikipedia, Bing Search, Accuwaether czy ESPN. O tym, które serwisy są dostępne w internet.org decyduje Facebook, co często jest krytykowane przez obrońców neutralności internetu (Net Neutrality). Zarzuty łamania zasad neutralności internetu przez internet.org pojawiły się m.in. w Indiach, gdzie kilku partnerów opuściło przez to program.

Mimo tych ataków Zuckerberg chce dalej rozwijać darmowy dostęp do internetu i Facebooka. W tym celu planuje wysłać na orbitę własne satelity. Jeden z nich uległ niedawno zniszczeniu podczas startu, gdy eksplodowała rakieta programu SpaceX.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)