Dadzą Ukrainie czołgi. Nie wiadomo, skąd je mają
Wielka Brytania ogłosiła, że do wiosny 2025 r. dostarczy Ukrainie 50 pojazdów opancerzonych, w szczególności czołgi T-72 - informuje ukraiński portal Defense Express. Problem w tym, że Brytyjczycy oficjalnie nie posiadają takich maszyn i nie wiadomo, skąd mogli bądź zamierzają je pozyskać.
Wielka Brytania zapowiedziała przekazanie Ukrainie pakietu pomocy wojskowej, który obejmuje 50 pojazdów opancerzonych, w tym czołgi T-72. Decyzja ta rodzi pytania o źródło pochodzenia tych maszyn, ponieważ Londyn wcześniej nie kupował zbyt wielu maszyn tego typu. Analitycy z Defense Express sprawdzili, skąd Brytyjczycy mogli pozyskać te radzieckie maszyny.
Skąd pochodzą czołgi T-72?
Według ukraińskich analityków Wielka Brytania mogła pozyskać czołgi T-72 z magazynów w Europie Wschodniej, takich jak Czechy czy Rumunia. Praga ma teraz 30 czołgów T-72 i już wcześniej przekazała Ukrainie 62 tego typu konstrukcji, a także zmodernizowała 136 maszyn na swoim terenie. Rumunia natomiast miała na stanie do 30 czołgów T-72, które zostały wycofane z użycia na początku lat dwutysięcznych. Istnieje też możliwość, że Brytyjczycy dopiero zamierzają pozyskać te pojazdy.
Warto zauważyć, że inne kraje europejskie, takie jak Polska, nie posiadają już czołgów T-72. Z kolei Bułgaria dysponuje około 90 czołgami T-72M1/M2, a Węgry i Słowacja mają odpowiednio 44 i 30 czołgów T-72, jednak te kraje nie udzielają pomocy wojskowej Ukrainie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Defense Express podkreśla, że nie są znane dane mówiące o tym, że Wielka Brytania kupowała wcześniej czołgi T-72 na własne potrzeby. W jednym z brytyjskich muzeów znajdują się dwa czołgi tego typu, a zatem arsenał Wielkiej Brytanii sugeruje, że kraj musiał je pozyskać z zewnątrz.
Czołgi T-72
Przypomnijmy, że czołg T-72 to konstrukcja, która jest produkowana od 1973 r. Jego napęd zapewnia 12-cylindrowa jednostka napędowa o mocy 780 KM, która rozpędza pojazd do prędkości 60 km/h (po drodze) i gwarantuje 450 km zasięgu bez dodatkowych zbiorników paliwa.
Pancerz poradzieckich czołgów T-72 stanowią kompozytowe płyty, natomiast na uzbrojenie składa się armata 2A46M kal. 125 mm z zapasem 39 nabojów. Ponadto załoga ma do dyspozycji dwa karabiny maszynowe PKT kal. 7,62 mm oraz wielkokalibrowy karabin maszynowy DSzK (lub NSW) kal. 12,7 mm.