Czytnik e‑booków - cyfrowa biblioteka w zasięgu ręki
Czytniki książek to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy lubią minimalizm albo chcą czerpać radość z czytania, będąc poza domem. Można je śmiało nazwać podręcznymi bibliotekami. Na rynku jest wiele rozwiązań, a my sprawdziliśmy, w które warto zainwestować i na co zwrócić uwagę przy zakupie.
25.11.2021 | aktual.: 06.03.2024 21:21
Nie taki diabeł straszny
Czytniki służą nie tylko do zanurzania się w świat beletrystyki. Umożliwiają również przeglądanie i tworzenie różnego rodzaju dokumentów. Jeżeli nie zamierzacie korzystać z drugiej funkcji, to nie trzeba kupować urządzenia z dużym ekranem i zazwyczaj wystarcza przekątna od 6 do 8 cali. Jest to najczęściej spotykany rozmiar, ale do przeglądania dokumentów lepiej postawić na droższe urządzenia, gdzie można trafić na przekątną 10, a nawet 13 cali.
To jednak nie wszystko w kwestii ekranu, ponieważ równie ważna jest rozdzielczość. Tutaj oczywiście należy wybrać możliwie najwyższą, a najczęściej spotykane to 1448 x 1072 px oraz 1024 x 758 px. Trzecie kryterium to podświetlenie. Żeby zapewnić sobie spokój i komfort z pomocą przychodzą czytniki z automatyczną regulacją, co umożliwia czytanie w kiepskich warunkach oświetleniowych.
Choć wyświetlacz jest najważniejszy, to trzeba jeszcze spojrzeć na kilka innych detali. W przypadku wbudowanej pamięci oraz obsługiwanych formatów plików sprawdza się stara zasada, że im więcej, tym lepiej. Zazwyczaj użytkownik ma do zagospodarowania od 4 do 8 GB miejsca, które w niektórych modelach da się rozszerzyć przy pomocy karty pamięci. Najczęściej spotykana forma komunikacji bezprzewodowej to WiFi. Dzięki temu można podłączyć czytnik do sieci i pobrać aktualizacje oraz książki. Skoro jesteśmy przy pobieraniu, to zwróćcie uwagę, czy czytnik współpracuje z aplikacjami oferującymi e-booki w abonamencie. Oczywiście, tego typu serwisy umożliwiają pobranie materiałów na dysk komputera i następnie wgranie ich do urządzenia, ale obsługa dedykowanych programów znacznie ułatwi korzystanie z subskrypcji.
Mały i praktyczny
Pierwszą z naszych propozycji jest PocketBook Touch Lux 5. Niewielkie wymiary czynią go bardzo praktycznym. Ekran o przekątnej 6 cali pracuje w rozdzielczości 1024 x 758 px. Posiada inteligentne podświetlenie SMARTlight, które dostosowuje temperaturę do warunków oświetleniowych, więc można go używać również wieczorem bez obaw o oczy. Dostępna pamięć ma pojemność 8 GB, którą można zwiększyć do 32 GB przy pomocy karty SD. Łączność WiFi pozwala na łatwe przerzucanie plików, obsługę poczty elektronicznej, chmury Dropbox oraz najpopularniejszych aplikacji z e-bookami na żądanie.
Elegancka biblioteka cyfrowa
PocketBook InkPad 3 nie tylko ma duży ekran o rozmiarze 7 cali i rozdzielczość 1404 x 1872 px, ale również przyciąga eleganckim i smukłym wyglądem. Obszerny wyświetlacz pozwoli na wygodne przeglądanie dokumentów w formacie PDF. Słownik Abbyy Lingvo pomoże przy publikacjach napisanych w języku obcym. SMARTlight zadba o oczy podczas czytania w zaciemnionym pomieszczeniu. Dostępna pamięć wewnętrzna to 8 GB i można ją rozbudować dzięki wejściu na karty microSD.
Duży może więcej
Mamy również coś dla wymagających użytkowników o zasobniejszym portfelu - Onyx Boox Note 3. Pomimo że sklasyfikowano go jako e-book, to producent mówi, że jest to tablet E Ink. Ekran o przekątnej 10,3 cala oraz możliwość sporządzenia notatek i szkiców przy pomocy dołączonego rysika z zaawansowaną regulacją czułości otwiera przed właścicielem morze możliwości. O ochronę danych zadba czytnik linii papilarnych. Całość pracuje na platformie Android 10, dzięki czemu można na przykład podzielić ekran i używać dwóch aplikacji jednocześnie. Wbudowana przeglądarka NeoBrowser pozwoli przeglądać strony internetowe. Tryb szkicowania oferuje wiele rodzajów końcówek i regulację ich grubości.