Czystego powietrza nie da się kupić. Ale można oczyścić to, które jest

Czystego powietrza nie da się kupić. Ale można oczyścić to, które jest09.11.2020 17:45
Czystego powietrza nie da się kupić. Ale można oczyścić to, które jest
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Smog, kurz, alergeny i wirusy są obecne w naszym otoczeniu nie tylko przy ruchliwej trasie czy w pobliżu fabryk. Są też w naszych domach. Może w czasach, kiedy zdrowie stało się wyjątkową wartością, czas zadbać o to, co niewidzialne – powietrze? Sprytne oczyszczacze powietrza nie kosztują już kroci, dlatego pojawiają się w wielu domach - bez znacznego uszczerbku na budżecie.

Oczyszczacz powietrza dla zdrowia…

Warto być uważnym, jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju symptomy problemów z oddychaniem, zmian w samopoczuciu i nastroju. Warto zadbać o siebie bardziej zwłaszcza teraz, kiedy każdy martwi się o zdrowie i bezpieczeństwo np. przez troskę o powietrze, którym oddychamy. W tym celu wiele osób decyduje się na zakup oczyszczacza powietrza. To już nie tylko drogie (choć rekomendowane i uznawane za skuteczne) produkty, na które większości konsumentów zwyczajnie nie stać. Teraz to wydatek na każdą kieszeń, który usuwa do 99,95 proc. zanieczyszczeń z powietrza.

Nawet kilka tysięcy złotych kosztowały jeszcze do niedawna nowe na polskim rynku oczyszczacze powietrza. Teraz mały oczyszczacz powietrza do niewielkiego pomieszczenia kupimy znacznie taniej – mniejsze modele postawisz w pokoju, na biurku w biurze albo na nocnej szafce. Wiele z nich to kompaktowe, neutralne stylistycznie urządzenia, inne z kolei łączą praktyczną, prozdrowotną funkcję z całkiem przyjemnym dla oka wzornictwem. Oczyszczacz należy dopasować do określonej powierzchni pokoju i uwzględnić pojemność pomieszczenia w metrach sześciennych (niewielki pokój z wysokim sufitem albo otwarty na korytarz będzie wymagał wydajniejszego urządzenia).

Oczyszczacze powietrza dla lepszego snu...

Zarówno dbanie o urodę, jak i o odpowiednią jakość snu, wpływa na nasze samopoczucie i pośrednio też na zdrowie. Rzadsza możliwość przebywania na świeżym powietrzu też robi swoje – może czas zorganizować we własnym mieszkaniu azyl z czystszym powietrzem? Kompaktowe oczyszczacze powietrza stosuje się w samochodach, małych biurach i mieszkaniach. Przy zakupie zwracajmy uwagę na zasięg działania wybranego modelu, choć nawet małe oczyszczacze szybko wpłyną na jakość powietrza nawet w 20-metrowym pokoju. Warty uwagi parametr to także poziom generowanego hałasu, jeśli oczyszczacz chcemy postawić w pokoju dziecka, osoby wrażliwej na dźwięki takich urządzeń albo kiedy chcemy, aby działał, kiedy śpimy. Większość modeli do 300 zł jest niemal niesłyszalna przy podstawowym, pierwszym stopniu czy trybie pracy. W trybie tzw. turbo terkotanie i szum są bardziej słyszalne.

Dla środowiska…

Zanieczyszczenia środowiska są wszechobecne i są elementem naszego życia – zwłaszcza w sezonie grzewczym, kiedy do atmosfery nawet mimo restrykcyjnych reguł postępowania w przypadku np. korzystania z kominka, do atmosfery przedostają się i tak szkodliwe związki. Czystego powietrza nie da się kupić, ale można o nie zadbać, stosując odpowiednią profilaktykę i ekologiczne praktyki (autobus zamiast samochodu – jeśli jest taka możliwość) oraz poprawić jego jakość przy pomocy odpowiednich filtrów i urządzeń. Nawet odpowiedni odkurzacz z filtrem EPA albo HEPA poprawia czystość powietrza w domu. W dobrych oczyszczaczach powietrza stosuje się podobne filtry, a najlepiej wybierać urządzenia oczyszczające powietrze wielostopniowo i z różnymi rodzajami filtrów.

Dla samopoczucia i urody…

Poza większym komfortem i odczuwalną różnicą jakości powietrza "efektem ubocznym" korzystania z oczyszczaczy powietrza jest mniejsza ilość kurzu osiadająca na meblach w pomieszczeniu, w którym działa urządzenie. Oczyszczacz działa wszak w pewnym sensie tak, jak odkurzacz. Dodatkowe funkcje oczyszczaczy powietrza nie są liczne w przypadku tańszych modeli, ale możemy liczyć na kilka sprytnych czujników zamontowanych nawet w niedrogich modelach: wilgotności stopnia zanieczyszczenia czy temperatury. Dodatkowo wiele modeli oczyszczaczy powietrza do 300 zł jest wyposażonych w funkcje jonizacji powietrza, nawilżacza albo… dyfuzor olejków eterycznych. Idealne połączenie, jeśli chcemy poprawić atmosferę na dwa różne sposoby.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)