Trwa ładowanie...
d3ho916

Czyści wodę z plastiku na całym świecie. Teraz trafił do Polski

Wielką pacyficzną wyspę śmieci oczyści 600-metrowa rura. W Marinie Gdańsk odpadów jest mniej, więc z problemem poradzi sobie mniejszy, choć także innowacyjny "wodny kosz na śmieci". Już rozpoczął swoją pracę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pływający kosz na śmieci trafił do Gdańska
Pływający kosz na śmieci trafił do Gdańska (Materiały prasowe)
d3ho916

Statystyki przerażają. Szacuje się, że w 2050 roku w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb. Wielka pacyficzna plama śmieci wciąż rośnie i jest już kilka razy większa od Polski. Powstało już kilka projektów mających na celu walkę z plastikiem. Jednym z nich jest The Ocean Cleanup, który w październiku ruszył, by na początku roku zrobić sobie przerwę. Z zanieczyszczeniem wód walkę toczy się również w Polsce, choć na nieco mniejszą skalę.

The Ocean Cleanup to 600-metrowa rura. Tymczasem w Marinie Gdańsk pływa już kosz na śmieci, który pomieścić może nawet do 20 kg śmieci.

"Seabin przeznaczony jest do zbierania wszystkich pływających śmieci. Woda jest do niego zasysana i przechodzi przez filtr workowy znajdujący się w urządzeniu. Następnie jest ona wypompowywana, pozostawiając w koszu śmieci i zanieczyszczenia, które co jakiś czas są usuwane" - czytamy na portalu gospodarkamorska.pl.

d3ho916

Zobacz też: Oto król Lotniska Chopina. Zwiedziliśmy giganta, który wozi łososia do Chin

Rocznie Seabin może usunąć nawet pół tony odpadów. Co ważne, pływający kosz na śmieci radzi sobie także z olejami i innymi ciekłymi brudami.

d3ho916

Innowacyjny wodny pojemnik na śmieci może być napędzany zarówno energią słoneczną, falową lub wiatrową - wszystko zależeć będzie od panujących warunków. Seabin powstało z myślą o tym, by usuwać zanieczyszczenia w dokach, portach czy właśnie przystaniach Jak zdradził producent, na świecie zakupiono już tego typu 719 koszy.

Czytaj też: Bałtyk toczy śmiertelna choroba. Pośpiesz się – morze umiera

Jeśli chcesz zmieniać świat zacznij od siebie - śpiewał Dezerter. Oczywiście tego typu sprzęty są bardzo potrzebne, ale plastiku i odpadów będzie mniej, jeżeli sami z nich zrezygnujemy. Sami możemy obliczyć, ile zanieczyszczeń generujemy. Doktoranci AGH opracowali pierwszy w Polsce kalkulator zużycia plastiku.

d3ho916

Podziel się opinią

Share

d3ho916

d3ho916
Więcej tematów