Czy wiesz, dlaczego w godle Poczty Polskiej jest trąbka?

Czy wiesz, dlaczego w godle Poczty Polskiej jest trąbka?
Źródło zdjęć: © PAP
Adam Bednarek

19.07.2017 10:21, aktual.: 19.07.2017 10:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Godło Poczty Polskiej zmieniało się przez lata, ale jego znakiem rozpoznawczym zawsze jest trąbka. Co poczta ma wspólnego z trąbieniem? Zagadkę rozwiązano na facebookowym profilu.

W średniowieczu za pomocą trąbki roznosiciele listów dawali sygnał, że zbliżają się do danej miejscowości. Dziś powiedzielibyśmy, że to takie dawne powiadomienie - dźwięk wiadomości na telefonie czy Facebooku jest swego rodzaju odpowiednikiem listonosza z trąbką.

Trąbka informowała również o tym, że na drodze jest urzędnik pocztowy, którego należy przepuścić. Poza tym trąbka odstraszała dzikie zwierzęta i… pobudzała psy. Jeśli listonosze się zgubili, wystarczyło zagrać melodię. Po usłyszeniu szczekania i ujadania wiedzieli, w którą stronę się kierować.

Trąbkę w poczcie rozpropagowali Niemcy - to tamtejsi posłańcy jako pierwsi postanowili ją wykorzystać, by informować o nadchodzącej korespondencji. W Polsce o trąbce po raz pierwszy wspomina “Ordynacya poczty przemyskiej z lipca 1667 roku” - pisał Rafał Zgorzelski na portalu wilanow-palac.art.pl.

Wygląda więc na to, że obchodzimy rocznicę trąbki w Poczcie Polskiej!

Obraz
© East News | Beata Zawrzel/REPORTER

Krótką historię trąbki w Poczcie Polskiej przedstawiono na facebookowym profilu urzędu. Przejrzałem go i podoba mi się dużo bardziej niż profil polskiej policji, pełen memów.

Poczta Polska na Facebooku stawia na ciekawostki. To nie tylko informacja o trąbce w godle, ale i Bhutanie, z którego pochodzą jedne z najbardziej oryginalnych znaczków pocztowych. Albo o wrocławskim Muzeum Poczty i Telekomunikacji.

Wolę taką nowoczesną formę urzędu niż “śmieszne obrazki”, z których niewiele wynika. Podoba mi się pokazywanie historii w prostej, przystępnej formie.

Choć nie wszyscy oczekują od poczty ciekawostek. “Lepiej w końcu odpowiedzcie na moje pytanie zadane kilkukrotnie, co z poleconym nadanym 10.07.2017 roku. Po 8 dniach jest w transporcie” - pyta rozczarowana użytkowniczka pod wpisem o trąbce w godle.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)