Czy warto kupić telewizor 4K? Poznaj wady i zalety

Mimo że na rynku pojawiły się już telewizory o rozdzielczości 8K, wielką popularnością cieszą się modele 4K. Ich cena stała się znacznie atrakcyjniejsza, a parametry dla wielu z nas są wystarczające. Dowiedz się, czym wyróżniają się telewizory 4K i czy warto zainwestować w taki telewizor.

Czy warto kupić telewizor 4K? Poznaj wady i zalety
Źródło zdjęć: © pexels.com

30.07.2019 14:51

Szybki rozwój rynku w dziedzinie sprzętu elektronicznego, w tym telewizorów, sprawia, że nieustannie pojawiają się modele korzystające z nowych technologii i oferujące coraz więcej możliwości. Do niedawna chętnie kupowane były telewizory Full HD, teraz 4K oraz 8K.

Debiut kolejnych serii oznacza też obniżkę cen poprzednich modeli – obecnie dostępne dla szerszego grona odbiorców są m.in. telewizory Samsung 4K. Modele w tej rozdzielczości oferują także firmy: Panasonic, Philips, Sony. Podpowiadamy, czy warto inwestować w 4K.

Co to jest 4K?

Symbol 4K odnosi się do wysokiej rozdzielczości, w której występuje 4 tysiące pikseli w poziomie. Technologia ta zastąpiła standard 2K i oznacza rozdzielczość 4096×1080 oraz sposób kodowania obrazu cyfrowego w przemyśle filmowym. Warto wiedzieć, że zwykle stosuje się wymiennie nazwy 4K i UHD.

Telewizory Samsung 4K, Sharp, Panasonic itd. oferują zatem więcej pikseli i lepszy obraz, głównie na większym ekranie. W praktyce oznacza to, że w telewizorach i monitorach w formacie 16:9 rozdzielczość 4K mieści 4 razy więcej pikseli niż w przypadku Full HD. Ich dokładna liczba może różnić się zależnie od formatu ekranu.

Zalety technologii 4K

Wyższa rozdzielczość oznacza więcej pikseli, co znacznie wpływa na jakość i szczegółowość obrazu. Staje się on znacznie wyraźniejszy i zawiera więcej detali. Warto wybrać wtedy model z dużym ekranem – np. telewizor Samsung lub Sharp, gdyż właśnie na nim różnica będzie bardziej widoczna. Na tych mniejszych, jakość obrazu w stosunku do Full HD może być ledwie zauważalna, dlatego warto rozważyć taki zakup.

Przede wszystkim obraz w 4K jest ostrzejszy, czysty i pozwala ujrzeć znacznie więcej szczegółów. Co więcej, technologia ta razem z High Dynamic Range (HDR) gwarantuje też szerszą paletę barw i lepsze, czyli dokładniejsze odzwierciedlenie kolorów.

Telewizory 4K – jakie są wady?

Mimo że technologia 4K ma wiele zalet, trzeba też wspomnieć o minusach. Jednym z nich do niedawna była cena, ale obecnie telewizory Samsung, LG, Panasonic itd. można kupić znacznie taniej, ponieważ pojawiły się już telewizory 8K. Problemem była też niewielka baza materiałów dostępnych w tej rozdzielczości. Jednak wraz z rozwojem tej technologii i rosnącym zainteresowaniem użytkowników, a także rozwojem serwisów streamingowych jak Netflix czy HBO GO, została znacznie poszerzona. Coraz więcej seriali, filmów i gier obsługuje tę rozdzielczość.

Większa rozdzielczość wymaga też zwiększenia poboru energii i wyższe rachunki za prąd. Kolejną wadą jest fakt, że plik przechowujący zapisany obraz jest pokaźnych rozmiarów. Minuta serialu czy filmu w jakości 4K zajmuje dużo miejsca, co może być uciążliwe, jeśli oglądamy wybrane treści w 4K przez Internet. Można jednak łatwo rozwiązać ten problem, inwestując w szybkie łącze internetowe. Przede wszystkim warto pamiętać, że zalety 4K najlepiej można dostrzec jednak na większym ekranie.

4K – czy warto?

Świetna jakość, duża dostępność materiałów i ogromny wybór modeli za rozsądne pieniądze to wystarczające powody, aby wymienić telewizor na model 4K. Rozwój technologii sprawia, że urządzenia stają się coraz tańsze, ale warto zwrócić uwagę na parametry danego modelu, czyli m.in. przekątną ekranu, wyświetlacz, dodatkowe technologie itp.

Źródło artykułu:Materiał Partnera
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)