Czy warto kupić suszarkę do żywności?
Koniec lata to nie tylko chłodniejsze dni i krótsze wieczory - to także czas bogatych plonów w sadzie, ogrodzie czy lesie. Aby zachować smak i wartości odżywcze owoców, warzyw i grzybów, ludzie od dawien dawna konserwowali żywność, susząc ją. Jeszcze do niedawna trzeba było się obejść bez jakichkolwiek sprzętów do suszenia żywności, czy więc zakup elektrycznej suszarki to nie jest zbędny wydatek? A może rzeczywiście takie urządzenie pomaga wysuszyć dary natury łatwiej i szybciej? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dalszej części artykułu.
Po co suszyć żywność?
Kiedyś suszenie żywności było jednym z najlepszych i najprostszych sposobów zakonserwowania żywności przed zimą czy długą podróżą. Pozbawienie jedzenia około ¾. wody sprawiało, że było ono sycące, a zajmowało przy tym niewiele miejsca. Dzisiaj głód nam raczej nie grozi, a sklepowe półki pełne są cały rok. Nic nie zastąpi jednak smaku suszonych moreli czy śliwek z własnego ogrodu czy wigilijnego barszczu z dodatkiem zebranych jesienią grzybów. Jeśli lubimy suszone przysmaki, suszarka do żywności może pomóc zaoszczędzić sporo pieniędzy, które musielibyśmy wydać na ulubione produkty.
Co to jest suszarka do żywności?
Elektryczna suszarka do żywności składa się z kilku sit, na których należy rozłożyć produkty, które chcemy wysuszyć. W podstawie urządzenia znajduje się mechanizm, który wentyluje i ogrzewa je, dzięki czemu można dosyć szybko uzyskać zadowalające rezultaty. Dzięki działaniu gorącego powietrza ułożona na sitach żywność zostaje pozbawiona wody, która ulatuje w postaci pary.
Co można suszyć w suszarce?
Najczęściej suszymy grzyby i drobne owoce, takie jak morele czy śliwki. Zimą świetnie także smakują suszone zioła czy natka pietruszki z przydomowego ogródka. W suszarce do żywności można suszyć niemal wszystkie warzywa i owoce, ale także mięso (suszona wołowina jest przysmakiem u USA), piure czy zupy (ale suszenie płynnych dań nie zawsze jest możliwe w suszarkach przeznaczonych do domowego użytku). Żywność włożona do suszarki powinna być pokrojona w cienkie plasterki - wtedy szybko uzyskamy najlepszy efekt.
Na co zwracać uwagę przy zakupie suszarki?
Pojemność - im większa, tym oczywiście więcej żywności można będzie jednorazowo wysuszyć. Większość suszarek do użytku domowego ma pojemność od 8 do 1. litrów.
Sita - należy zwrócić uwagę, ile sit ma urządzenie. Najmniejsze suszarki mają 3 sita, największe - 10. W niektórych modelach można jednak regulować ich liczbę w zależności od potrzeb - jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Kolejną ważną cechą sit jest ich średnica oraz wysokość. Gdy brzegi sit będą wysokie, umożliwi do suszenie większych części żywności lub, na przykład, niektórych owoców i grzybów w całości. Ważne jest także to, aby sita były wykonane z transparentnych materiałów, aby można było obserwować efekty suszenia, oraz aby po skończonej pracy można je było umyć w zmywarce. Niektóre modele mają obrotowe sita, dzięki którym żywność będzie wysuszona równomiernie.
Moc - większość suszarek przeznaczonych do domowego użytku ma moc od 24. do 400 W. Urządzenia z wyższej półki mogą pracować z mocą nawet 700 W. Im ten parametr jest wyższy, tym czas suszenia krótszy, warto więc wybierać urządzenia o większej mocy, szczególnie że suszenie poszczególnych produktów może trwać od kilku do nawet kilkunastu godzin.
Zakres regulacji - przed zakupem suszarki warto sprawdzić, czy ma ona regulowaną moc i siłę podmuchu, aby móc dostosować te parametry do różnych produktów.
Zabezpieczenie przed przegrzaniem - niektóre modele zostały wyposażone w ogranicznik temperatury, dzięki któremu urządzenie wyłączy się, gdy temperatura osiągnie zbyt wysoką wartość.
Automatyczne wyłączenie - gdy mamy już doświadczenie w suszeniu żywności, wiemy, które produkty po jakim czasie zostają najlepiej wysuszone. Zamiast więc co chwilę podglądać postępy w suszeniu, warto wybrać model z timerem –. nastawić czas, po którym urządzenie samo wyłączy się.
Ile kosztuje suszarka?
Ceny suszarek zależą od wyżej wymienionych parametrów i wahają się pomiędzy 80 a 400 zł.
Anna Paczuska