Czy w upał otwierać okna? Nauka pozwoli przetrwać w gorące dni

Nadeszły gorące dni i jak co roku wielu z nas szuka skutecznych sposobów na ochłodzenie siebie czy mieszkań. Z pomocą przychodzą podstawowe zasady fizyki, chociaż niektóre rozwiązania mogą was zaskoczyć.

Czy otwierać okna w upały?
Czy otwierać okna w upały?
Źródło zdjęć: © Getty Images | zhihao

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, czy w upał warto otwierać okna? Należy wiedzieć, że ciepło zawsze płynie od obiektu cieplejszego do zimniejszego. To oznacza, że o wiele łatwiej jest ogrzać obiekty niż je schłodzić. Dlatego otwieranie okien w upały może nie być najlepszym pomysłem. Co prawda spowoduje to wymianę powietrza, ale w żaden sposób nie przełoży się ona na schłodzenie wnętrza.

Oczywiście nie zachęcamy do tego, by zamknąć wszystkie okna na całe lato. Najlepiej jest wietrzyć mieszkanie o świcie lub późnym wieczorem, kiedy letnie temperatury są najniższe. Chłód pomoże nam zatrzymać bezwładność termiczna, czyli miara tego, jak szybko budynek traci dostarczoną temperaturę. Mówiąc prościej: ściany, sufit i podłoga nagrzewają się najwolniej, trzymając najdłużej temperaturę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Naukowe sposoby na upały

Najskuteczniejszym sposobem na upały będzie jednak odcięcie się od źródła energii (słonecznej). Mamy na to wiele sposobów - od zasłon przez rolety i markizy aż po zewnętrzne żaluzje. Wewnętrzne zasłony i żaluzje będą mniej skuteczne, bo gdy się nagrzeją, będą oddawać ciepło do pomieszczenia. Mimo to i tak lepiej mieć zasłonięte okna w czasie upałów.

Do schłodzenia mieszkania w czasie upałów można też wykorzystać zjawisko entalpii. Entalpia opisuje, ile energii z otoczenia musi pobrać substancja, by przejść w inny stan skupienia. Na przykład, ile energii potrzebuje woda, aby zacząć parować, a pobierając energię, schładza otoczenie. Tak właśnie nasze ciało schładza się poprzez pocenie, ale możemy to zjawisko wykorzystać też do schłodzenia domu. W tym celu nieszkliwioną doniczkę należy wypełnić drobnym piaskiem i nalać tyle wody, by był wilgotny. Następnie skierować na nią wentylator.

Wielu z nas zastanawia się, czy warto zamontować klimatyzację. W związku z tym, że ciepłe powietrze jest lżejsze od chłodnego możemy skuteczniej ochłodzić mieszkanie zwykłym wentylatorem. Jeśli postawimy go na podłodze i skierujemy w górę, będzie rozprowadzał nieco chłodniejsze powietrze znad podłogi. Dodatkowo, jeśli mieszkamy wysoko, w nasłonecznionym mieszkaniu, może zadziałać efekt komina słonecznego, dzięki któremu chłodniejsze powietrze z niższych pięter będzie zasysane do góry.

Na koniec przypominamy również o regularnym nawadnianiu organizmu. W upały tracimy nawet 2,5 litra wody poprzez pocenie. Regularnie należy pić wodę, ale możemy również uzupełniać elektrolity.

Klaudia Stawska, współpracownik WP Tech

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (74)