Czy Trump myśli, że F‑35 jest "dosłownie niewidzialny"? Jego wypowiedzi na to wskazują

Czy Trump myśli, że F-35 jest "dosłownie niewidzialny"? Jego wypowiedzi na to wskazują
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Alex Wong / POOL
Bolesław Breczko

31.07.2018 12:17, aktual.: 31.07.2018 12:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

"Nawet jak stoisz obok niego, to go nie widzisz". Czy amerykański prezydent uważa, że F-35 jest rzeczywiście niewidzialny niczym powietrze? Jego wypowiedzi mogą na to wskazywać.

F-35 to amerykański myśliwiec piątej generacji. Jest to najnowocześniejsza tego typu broń na świecie. Wykorzystuje technologię "stealth", o której potocznie mówi się, że jest to "niewidzialność". Maszyny stealth (głównie samoloty jak np. F-22 Raptor, F-117 Nighhawk, B-2 Spirit, ale także okręty jak np. USS Zumwalt) nie są dosłownie niewidzialne. Technologia ta ma na celu zmniejszenie możliwości wykrycia takich maszyn przez radary czy kamery podczerwone wykrywające ciepło.

Amerykański prezydent Donald Trump wydaje się nie do końca rozumieć czym faktycznie jest technologia stealth i "niewidzialność" najnowocześniejszego myśliwca na świecie. Świadczą o tym jego wypowiedzi.

W trakcie przemowy w Kansas City przed organizacją zrzeszającą weteranów Donald Trump powiedział:
"F-35 to niesamowity samolot. Jest "stealth" – nie można go zobaczyć. Nawet jak rozmawiam z ludźmi z drugiej strony, to oni chcą zamówić nasz samolot. Podoba im się fakt, że nie można go zobaczyć. Powiedziałem: Jakby sobie poradził w walce z waszym samolotem? Oni mówią: Mamy jeden problem – nie możemy zobaczyć waszego samolotu".

To zresztą nie pierwszy raz, gdy Trump dał do zrozumienia, że według niego F-35 jest faktycznie niewidzialny. Podczas spotkania ze Strażą Wybrzeża w Puerto Rico powiedział:
"Nie możesz go zobaczyć. Dosłownie nie można go zobaczyć. Ciężko jest walczyć z samolotem, którego nie widać."

Możliwe, że Donald Trump używa metafory mówiąc, że "samolotu dosłownie nie widać" chodzi mu o to, że jest trudno wykrywalny przez radary. Z drugiej strony amerykański prezydent udowodnił wielokrotnie, że potrafi odbierać rzeczywistość inaczej niż reszta społeczeństwa (jak np. to, że jego inaugurację oglądało najwięcej osób w historii, co nie było prawdą). Czeka go duże rozczarowanie gdy dowie się, że F-35 nie jest dosłownie niewidzialny.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (228)