Czy to zakończy problem z zasięgiem w komórkach?

Niezależnie od tego ile stacji przekaźnikowych pokrywa Twoje miasto, jakość sygnału może czasem spaść drastycznie - czasami jest to kwestia kilku metrów. Naukowcy z MIT uważają, że ich system korekcji błędów będzie rozwiązaniem tego problemu.

Czy to zakończy problem z zasięgiem w komórkach?
Źródło zdjęć: © Gizmodo.pl

14.02.2012 | aktual.: 14.02.2012 14:02

Niezależnie od tego ile stacji przekaźnikowych pokrywa twoje miasto, jakość sygnału może czasem spaść drastycznie - czasami jest to kwestia kilku metrów. Naukowcy z MIT uważają, że ich system korekcji błędów będzie rozwiązaniem tego problemu.

System kodowania korekcyjnego (ang. Error correcting codes - ECC) jest sposobem na transmisję danych niezależnie od poziomu szumów w kanale. Działa w ten sposób, że najpierw wysyłana jest zakodowana wiadomość by sprawdzić ile szumów występuje aktualnie. Im więcej szumów, tym dłuższa musi być zakodowana wiadomość. Problem polega na tym, że na bardzo zaszumionych kanałach kodowana wiadomość staje się nieprawdopodobnie długa, a na kanałach, na których poziom szumów się zmienia, może być ona za krótka, by zapewnić odpowiednią jakość transmisji danych w danym momencie.

MIT proponuje proste rozwiązanie - jeden długi klucz, podzielony na kilka części. Gregory Wornell, profesor na MIT wyjaśnia jak to dokładnie działa:

- _ Nasza strategia transmisji polega na wysłaniu pierwszej części klucza. Jeśli to się nie powiedzie, wysyłamy kolejną a później kolejną. Nie powtarzamy transmisji, zawsze wysyłamy kolejną część zamiast przesyłać po raz kolejny poprzednią, ponieważ jeśli połączy się pierwszą część, która była zbyt zaszumiona by ją rozszyfrować, z kolejnymi, razem tworzą nowe, sprawne kodowanie dla wiadomości przesyłanych przy wyższym poziomie szumów. _

Czyli system tworzy klucz kodowania, dzieli go na części i wysyła je tak długo, aż urządzenie po drugiej stronie będzie miało wystarczająco dużo danych, by rozszyfrować wiadomość. Sposób ten działa niezależnie od tego, czy na kanale jest dużo szumów czy mało.

Choć system jest dopiero rozwijany, naukowcy twierdzą, że niewiele stoi na przeszkodzie do zastosowania go w praktyce.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)