Czy to koniec komputerowej myszy?

Czy to koniec komputerowej myszy?

15.07.2009 12:21, aktual.: 15.07.2009 13:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Inżynierowie prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych urządzeń zastępujących tradycyjną myszkę. Czyżby więc nadchodził jej kres?

Jak wskazują badania firmy Gartner niemal miliard ludzi na całym świecie korzysta z myszki komputerowej. Jednak według prognoz w przeciągu kilku lat ich liczba ma się zmniejszać. Trudno wyobrazić sobie, co mogłoby zastąpić zwykłą mysz, skoro to małe urządzenie jest wręcz niezbędne do pracy. W chwili obecnej istnieją 3 typy myszy: laserowa, diodowa oraz najstarszego typu, mechaniczna. Coraz częściej słychać jednak o całkiem nowych sposobach kontrolowania komputera.

Rozwój tradycji
Rozwój nowych urządzeń sterujących obrał dwie drogi. Pierwsza to ewolucja dotychczasowych rozwiązań o coraz to nowe funkcje zapożyczone z innych powszechnie używanych osiągnięć techniki. Wynika to z przyzwyczajenia wielu ludzi do tradycyjnej już myszki. Najnowszym osiągnięciem w tej dziedzinie, są myszki wertykalne, które działają w powietrzu. Ich rozwój w dużym stopniu zawdzięczamy firmie Logitech. Najnowsza propozycja tej firmy to MX Air. Urządzenie to łączy możliwości zwykłej myszki z możliwościami pilota, czyli obsługą praktycznie wszystkich urządzeń elektronicznych, jakie znajdują się w domu czy w biurze.

Obraz
© MX Air (fot. Logitech)

Kolejnym przykładem ewolucji myszki jest v-mouse, która może być również wykorzystywana, jako wskaźnik podczas prezentacji. Można nią pracować praktycznie na każdej powierzchni, łączy zalety myszki i tabletu.

Obraz
© (fot. V-Mouse)

Nowo opracowywanym prototypem jest natomiast Sphere firmy Moixa –. mysz w kształcie kuli, z wbudowanym żyroskopem i dodatkowym ekranem. Zastosowany pomysł pozwala na lepszą kontrolę komputera oraz szybki podgląd wybieranych plików czy stron.

Obraz
© (fot. Moixa)

Udoskonalona nowoczesność
Drugą drogą są rozwiązania zupełnie innowacyjne. Nietypowe kontrolery, jak: dżojstik, kierownica, pistolet świetlny, mata taneczna, wykorzystywane były do tej pory głównie do gier. Nowościami w tej dziedzinie może pochwalić się firma Nintendo, która w swoich konsolach wykorzystuje Wii, czyli kontroler reagujący na ruch z głośnikiem wbudowanym w Wiilot. Jednakże do pracy na komputerze bardziej użyteczne okazują się inne nowinki techniczne - ekrany dotykowe. Specjaliści przewidują znaczący wzrost urządzeń kontrolujących komputer właśnie za pomocą dotyku. Tego typu rozwiązania można spotkać choćby w popularnym urządzeniu –. iPhone. Krokiem na przód jest także nowy produkt firmy Microcoft, czyli ekran dotykowy o nazwie Microsoft Surface, który w całkowicie nowy sposób pozwala na współdziałanie z wirtualnym światem

„Microsoft Surface jest w pełni interaktywnym centrum rozrywki sterowanym dotykiem, dzięki któremu użytkownicy mogą doświadczyć całkowicie nowych wrażeń w trakcie korzystania z komputera. Za pomocą ruchów dłoni możemy np. oglądać, powiększać i obracać zdjęcia, przeglądać mapy, grać w gry komputerowe czy rysować i prowadzić prezentację. Jest to kolejny przykład rozwiązania, które pozwala urzeczywistnić wizję komputerów sterowanych bez pomocy dodatkowych kontrolerów.”. – powiedział Piotr Kaniowski Technology PR Specialist firmy Microsoft

Obraz
© (fot. IDG)

Sterowanie całkowicie bezdotykowe do niedawna wydawało się niemożliwe. Takie rozwiązanie bardziej pasowało do filmów fantastyczno –. naukowych niż do realnego użytku. A jednak, Neural Impulse Actuator firmy OCZ, to urządzenie, które pozwala na kontrolowanie komputera myślami. Produkt wykorzystuje do sterowania sygnały fizjologiczne – EEG (Elektroencefalografia) pobierane przez zestaw trzech elektrod umieszczonych na głowie. Kierowanie komputerem przy pomocy fal mózgowych i ruchu mięśni twarzy sprawia, że użytkownik osiąga znacznie szybsze reakcje w wirtualnych zmaganiach. Może również służyć jako urządzenie do sterowania komputerem, surfowania po Internecie oraz jako element rehabilitacji i leczenia różnych zaburzeń.

Obraz
© Neural Impulse Actuator (fot. OCZ)

Sprzedaż tego typu sprzętu pokazuje nam, że Polacy, są zainteresowani nowinkami technicznymi, lecz wciąż myszka pozostaje niekwestionowanym liderem. Można to zauważyć na aukcjach np. Allegro czy Fruli - jednym z niewielu miejsc w sieci, gdzie można nabyć to urządzenie. "Fruli poszukuje wszelkich nowinek technicznych, które jednocześnie będą atrakcyjne dla naszych użytkowników. Dlatego też zdecydowaliśmy się na Neural Impulse Actuator. Jednakże z obserwacji wynika, że w naszym serwisie częściej sprzedają się tradycyjne myszki oraz inne zaawansowane kontrolery do gier. Najprawdopodobniej w sieci powinno być więcej opinii na temat tego urządzenia tak, by każdy z użytkowników miał szansę na wyrobienie sobie własnej. Dopiero wtedy produkt ten będzie miał szansę na zawojowanie rynku”. – powiedziała Agnieszka Gierus, dyrektor marketingu fruli.pl

Na dziś, kontrolery odmienne od myszki raczej nie wyprą jej całkowicie z rynku. Świetnym potwierdzeniem tej tezy, są aukcje internetowe, gdzie produkty firmy Logitech i Microsoft wciąż znajdują wielu nabywców. Nie można jednak wykluczyć, że w ciągu najbliższych kilku lat nastapi całkowity przełom i produkty typu OCZ Neural Actuator czy Microsoft Surface, staną się podstawowymi urządzeniami do kontroli komputera. A wtedy rzeczywistość filmowa stanie się naszą rzeczywistością.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (55)