Czy sieci WiFi w Katowicach są bezpieczne?

Czy sieci WiFi w Katowicach są bezpieczne?

Czy sieci WiFi w Katowicach są bezpieczne?
Źródło zdjęć: © Kaspersky Lab
14.09.2010 11:54, aktualizacja: 14.09.2010 12:05

Kaspersky Lab przedstawia raport poświęcony bezpieczeństwu sieci bezprzewodowych WiFi w Katowicach. Raport stanowi część nowej serii badań bezpieczeństwa sieci bezprzewodowych na terenie polskich miast.

Podczas przeprowadzania badania nie zostały złamane zabezpieczenia żadnej sieci. Nazwy sieci i ich dokładna lokalizacja nie zostały nigdzie ujawnione, żadne dane nie zostały zgromadzone ani też nie były przetwarzane.

Trasa

W Katowicach przebadanych zostało ponad 1 20. sieci bezprzewodowych. Wszystkie sieci zostały znalezione podczas jazdy samochodem. Łączna długość trasy wyniosła 10 km.

Obraz
© Rys. 1. Trasa badania (fot. Kaspersky Lab)

Trasa uwzględniała następujące ulice:

- Aleja Wojciecha Korfantego
- Rondo Generała Jerzego Ziętka
- Grundmanna
- Marii Goeppert-Mayer
- Mikołowska
- Ligocka
- Piotrowicka
- Stanisława Hadyny
- Kijowska
- Józefa Płochy

Łączna długość trasy wyniosła około 10 km.

Bezpieczeństwo transmisji danych

Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić czy sytuacja w Katowicach uległa polepszeniu czy pogorszeniu. Z jednej bowiem strony przybyło sieci zabezpieczonych protokołem WPA i WPA2 (jest to jednak zmiana niewielka, rzędu kilkudziesięciu sieci), z drugiej strony wzrosła liczba sieci pozbawione jakiegokolwiek rodzaju szyfrowania. Powodów takiej sytuacji może być kilka. Po pierwsze po zakupie nowego urządzenia, użytkownicy włączają je i korzystają z niego bez przeprowadzania konfiguracji. Wówczas sieć pozostaje otwarta (dostępna dla każdego kto znajdzie się w jej zasięgu). Drugim czynnikiem może być lenistwo. Osoby takie zazwyczaj wychodzą z założenia, że nie ma powodu, by ktoś łączył sie z ich siecią. Niestety tego typu sieci są często używane przez osoby trzecie jako darmowe hotspoty.

Poniższy wykres i tabelka będąca jego dopełnieniem pokazują jakie zmiany zaszły w kwestii zabezpieczeń w sieciach bezprzewodowych w Katowicach. Przypominam, że WPA i WPA2 są najlepszymi obecnie opcjami zapewnienia bezpieczeństwa swojej sieci.

Obraz
© Rys. 2. Wykorzystywane mechanizmy szyfrowania - Katowice 2010 (fot. Kaspersky Lab)

Blisko połowa sieci pracowała z najlepszym zabezpieczeniem WPA i WPA2. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że WEP i sieci bez szyfrowania stanowią większość z przeskanowanych, można stwierdzić, że ogólny wynik dla Katowic jest słaby.

Obraz
© Rys. 3. Wykorzystywane mechanizmy szyfrowania - porównanie z poprzednim badaniem (fot. Kaspersky Lab)

Producenci sprzętu sieciowego

W tym roku udało się zidentyfikować znacznie więcej producentów sprzetu używanego w przebadanych sieciach. W 200. roku było to niespełna 14%, obecnie ponad 22%. Czterech pierwszych producentów urządzeń znajdowało się także rok temu w ścisłej czołówce.

Obraz
© Rys. 4. Producenci sprzętu sieciowego (fot. Kaspersky Lab)

Podsumowanie

Po początkowym sukcesie Torunia, gdzie wyraźnie wzrosła liczba sieci zabezpieczonych, mieliśmy nadzieję zobaczyć podobny rezultat w Katowicach. Niestety zaskoczenie okazało się raczej negatywne. Jedynie 1,5. poprawa w kwestii sieci najlepiej zabezpieczonych nie ukryje faktu 10% wzrostu sieci zupełnie otwartych. Mamy nadzieję, że kolejne raporty okażą się lepsze, a przyszłoroczne skanowanie Katowic pokaże, że użytkownicy przykładają wagę do bezpieczeństwa.

_ Źródło: Kaspersky Lab _

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)