Czy sieci Wi-Fi w Toruniu są bezpieczne?

Czy sieci Wi‑Fi w Toruniu są bezpieczne?

Czy sieci Wi-Fi w Toruniu są bezpieczne?
Źródło zdjęć: © Kaspersky Lab
05.08.2010 15:32, aktualizacja: 06.08.2010 15:02

Kaspersky Lab Polska rozpoczyna nową serię badań bezpieczeństwa sieci bezprzewodowych w Polsce. Zeszłoroczna seria objęła 8 miast i została przeprowadzona w okresie lipiec – listopad 2009 r. Tegoroczna seria obejmie wszystkie miasta przebadane poprzednio, pojawią się jednak nowości. Pierwsze badanie zostało przeprowadzone - tak jak rok temu - w Toruniu.

Badanie polegało na wyszukiwaniu dostępnych lokalnie sieci bezprzewodowych i analizowaniu ich pod kątem zabezpieczeń (bez naruszania prywatności właścicieli sieci). W stosunku do badania z 200. roku zrezygnowano z kilku wykresów. W ten sposób raport stał się bardziej przejrzysty i przystępny.

Podczas przeprowadzania badania nie zostały złamane zabezpieczenia żadnej sieci. Nazwy sieci i ich dokładna lokalizacja nie zostały nigdzie ujawnione, żadne dane nie zostały zgromadzone ani też nie były przetwarzane.

Trasa

W Toruniu przebadanych zostało ponad 1 30. sieci bezprzewodowych. Jest to zatem o 300 więcej niż w zeszłym roku (badanie zostało przeprowadzone na tej samej trasie). Wszystkie zostały wychwycone przez sprzęt podczas jazdy samochodem i spaceru. Poniższa mapka oraz spis ulic pokazują dokładnie całą trasę badania.

Obraz
© Rys. 1. Trasa badania (kliknij aby powiększyć) (fot. heise-online.pl)

Trasa uwzględniała następujące ulice:

Fałata
Plac Hoffmana
Kraszewskiego
Czerwona Droga
Odrodzenia
Generała Dąbrowskiego
Plac świętej Katarzyny
Dobrzyńska
Plac Pokoju Toruńskiego
Sobieskiego
Marii Skłodowskiej-Curie
Wschodnia
Rydygiera
Łyskowskiego
Dziewulskiego
Jamontta
Szosa Lubicka
Kardynała Wyszyńskiego
Konstytucji 3 Maja
Plac Honorowych Dawców Krwi
Ligi Polskiej
Olsztyńska
Łączna długość trasy wyniosła około 13 km.

Prędkość transmisji danych i producenci sprzętu

Pierwszy wykres prezentuje prędkościami, z jakimi działały sieci wykryte w tym roku, drugi natomiast porównuje aktualny stan z zaprezentowanym w 200. roku. Bardzo łatwo jest dostrzec różnicę. Przede wszystkim aż o 15% zmniejszyła się liczba sieci najwolniejszych (11 Mbit), natomiast sieci najszybszych (54 Mbit) zanotowano o 7% więcej. Można się zatem pokusić o stwierdzenie, że mieszkańcy Torunia inwestują w nowszy sprzęt, dający więcej możliwości i pozwalający lepiej wykorzystać coraz szybsze łącza. Drugi wykres pokazuje szczegółowo różnice w prędkościach transmisji danych w latach 2009/10.

Obraz
© Rys. 2. Prędkość transmisji danych (fot. Kaspersky Lab)
Obraz
© Rys. 3. Prędkość transmisji danych - porównanie z rokiem 2009 (fot. Kaspersky Lab)

Podobnie jak w zeszłym roku, tak i teraz udało się zidentyfikować jedynie część urządzeń. Zidentyfikowanie producenta sprzętu było możliwe w przypadku 20. spośród wszystkich wykrytych sieci. Jest to zatem 5% więcej niż w 2009 r., pamiętać jednak należy, że poprzednie obejmowało 1 000 sieci.

Obraz
© Rys. 4. Producenci sprzętu sieciowego (fot. Kaspersky Lab)

Bezpieczeństwo transmisji danych

Rodzaje zabezpieczeń zastosowanych w wykrytych sieciach bezprzewodowych to najważniejszy punkt badania. W Sieciach WiFi do zabezpieczenia transmisji danych można zastosować szyfrowanie WEP, WPA i WPA2. Pierwszy mechanizm jest już przestarzały i nie zapewnia w zasadzie żadnego bezpieczeństwa. Stosując go narażamy się na kradzież łącza internetowego i danych osobowych. Jeżeli jest taka możliwość, włączajmy w swojej sieci szyfrowanie WPA lub WPA2. Na wykresie nie rozdzielono tych dwóch standardów, ze względu na trudność w jednoznacznym ustaleniu, który z nich został użyty.

Obraz
© Rys. 5. Wykorzystywane mechanizmy szyfrowania (fot. Kaspersky Lab)
Obraz
© Rys. 6. Wykorzystywane mechanizmy szyfrowania - porównanie z rokiem 2009 (fot. Kaspersky Lab)

Jak widać na dwóch powyższych wykresach, różnica w stosunku do zeszłego roku jest ogromna. Nie tylko zmalała liczba sieci całkowicie niezabezpieczonych i zabezpieczonych przez słaby WEP, ale także zwiększyła się liczba sieci korzystających z WPA i WPA2 i to aż o 12%!

Podsumowanie

Toruń w tegorocznym badaniu wypadł nadspodziewanie dobrze. Nie tylko zwiększyła się liczba szybszych sieci, ale co ważniejsze są one znacznie lepiej zabezpieczone niż rok temu. Liczymy na równie dobre wyniki badań w pozostałych miastach Polski.

_ Źródło: Kaspersky Lab _

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)