Czy naukowcy pokonają najgroźniejszego wirusa świata?
On wciąż tu jest i jak wszystko na to wskazuje, znowu rusza do ataku: windowsowy robak Conficker. O ile przez jakiś czas było o nim raczej cicho, o tyle liczba systemów zainfekowanych "szkodnikiem" według statystyk Conficker Working Group (CWG) w czerwcu wzrosła z nieco ponad 4 milionów (unikatowe adresy IP) do ponad 5 milionów. Wariant A tego robaka jest szczególnie wybredny: nie atakuje on żadnych systemów, które znajdują się na Ukrainie
Aby określić lokalizację komputera, który ma się stać celem ataku, Conficker próbuje odpytywać bazy danych tak zwanych Geo-IP, które umożliwiają przybliżone określenie lokalizacji komputera posługującego się danym IP. Mówiąc ściślej Conficker.A sięga do baz geodanych firmy MaxMind, która jednak krótko po pojawieniu się robaka przeniosła swoje serwery pod inny adres, aby w ten sposób uniemożliwić dalsze kwerendy.
Na tym, że robak w dalszym ciągu korzysta z trwale ustalonego adresu, zyskać chcą teraz specjaliści z Bonn – Felix Leder i Tillman Werner. Obrali sobie za cel definitywne wyeliminowanie robaka. W tym celu stworzyli bazę danych i uruchomili ją pod udostępnionym przez firmę MaxMind adresem. Baza danych dla każdego odpytywanego adresu jako miejsce podaje Ukrainę. W rezultacie tego wyszukiwany system nie jest atakowany i nie ulega infekcji.
wydanie internetowe www.heise-online.pl