Czy czeka nas kolejna wymiana dowodów osobistych?

Czy czeka nas kolejna wymiana dowodów osobistych?

Czy czeka nas kolejna wymiana dowodów osobistych?
Źródło zdjęć: © GE
11.12.2009 14:52, aktualizacja: 11.12.2009 15:04

Naukowcy z GE Global Research we współpracy z SABIC Innovative Plastics stworzyli nowy rodzaj materiałów holograficznych, dzięki którym może w przyszłości powstać wyjątkowo dobrze zabezpieczony dowód tożsamości. Nowa technologia wykorzystuje materiały holograficzne oparte na tworzywach sztucznych do zapisywania informacji w sposób praktycznie uniemożliwiający ich skopiowanie.

Opisywana technologia wykorzystuje holografię przestrzenną do zapisywania informacji w formacie zapewniającym większe bezpieczeństwo. Naukowcy GE pracują nad technologią holograficzną od ponad 6 lat. Hologramy są obecnie często używane w różnych zastosowaniach związanych z identyfikatorami i kartami w celu weryfikacji ich autentyczności. Są one jednak tylko wytłoczone na powierzchni karty i mogą zostać sfałszowane. W technologii opracowanej przez GE i SABIC Innovative Plastics hologramy zapisywane są w materiale, z którego została wykonana karta, dzięki czemu nie można jej zmodyfikować.

Lepiej zabezpieczone, wielofunkcyjne karty identyfikacyjne, szybsze kontrole na lotniskach, czy znacznie zmniejszone ryzyko kradzieży tożsamości –. to tylko kilka z potencjalnych korzyści z zastosowania tej technologii. Ponieważ materiały te mogą zostać utrwalone za pomocą tworzyw, technologia może stanowić platformę nowej generacji do tworzenia rozmaitych identyfikatorów i kart, takich jak:

• prawa jazdy i paszporty
• dowody tożsamości
• identyfikatory pracownicze
• karty kredytowe
•. potwierdzenie autentyczności towarów

„Robimy zakupy w sklepie, przechodzimy przez stanowisko kontroli na lotnisku albo pokazujemy w przychodni kartę ubezpieczenia zdrowotnego... Właściwie wszystkie nasze zwykłe, codzienne transakcje wykonywane są przy użyciu plastiku”. - powiedział dr Moitreyee Sinha, dyrektor laboratorium materiałów funkcjonalnych i optycznych. – „Zapewnienie bezpieczeństwa naszych kart bankowych i różnych rodzajów dowodów tożsamości to kluczowa sprawa w obecnych „cyfrowych” czasach. Technologia bezpiecznych dowodów tożsamości opracowana przez GE i SABIC Innovative Plastics stanowi prawdziwy skok jakościowy, jeśli chodzi o zabezpieczenia. Kradzież tożsamości lub nielegalne wykorzystanie karty innej osoby stają się praktycznie niemożliwe.”

Dr Sinha wyjaśnił również, że wykorzystanie całej objętości elementu z tworzywa sztucznego do zapisywania hologramów powoduje, że wyglądają one w wyjątkowy sposób. Takie karty stają się praktycznie niemożliwe do skopiowania. W odróżnieniu od dwuwymiarowych hologramów technologia opracowana przez GE i SABIC Innovative Plastics umożliwia zapisanie wielu hologramów w jednej plastikowej karcie. Pozwala to osiągnąć wyższy stopień zabezpieczeń i personalizacji.

Obraz
© (fot. GE)

„Przy użyciu naszych holograficznych tworzyw sztucznych jesteśmy w stanie zapisywać trójwymiarowe zdjęcia ludzkiej twarzy, odciski palców, a nawet tworzyć niestandardowe animacje”. - dodał dr Sinha. – „Możemy również kontrolować widoczność elementów, które dana osoba jest w stanie zobaczyć na karcie. Pozwoli to stworzyć różne poziomy zabezpieczeń niezbędne w rozmaitych zastosowaniach.”

Te opcje pozwalają na użycie technologii GE i SABIC Innovative Plastics w wielu potencjalnych zastosowaniach. Zespoły do spraw technologii i zastosowań w SABIC Innovative Plastics wspólnie z naukowcami z GE Global Research planują wdrożenie komercyjne tego typu materiałów do roku 2012.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (143)