Czy alternatywne tusze do drukarek to dobry wybór

Czy alternatywne tusze do drukarek to dobry wybór

11.12.2009 15:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy alternatywne tusze do drukarek to dobry wybór w porównaniu do oryginalnych produktów. Z pewnością są one tańsze, ale czy zapewniają podobną jakość jak dużo droższe, ale pewne produkty producentów drukarek?

Marek Piszczek, inżynier produktu z firmy Black Point, polskiego producenta i dystrybutora alternatywnych materiałów eksploatacyjnych, odpowiada użytkownikom drukarek na najczęściej zadawane pytania, dotyczące alternatywnych produktów do druku.

Czy korzystając z kartridży alternatywnych stracę gwarancję na drukarkę?

Nie. Producenci drukarek jasno określili stanowisko w tej sprawie: korzystanie z alternatywnych materiałów nie powoduje utraty gwarancji. Dodatkowo, część producentów materiałów eksploatacyjnych obejmuje swoją gwarancją urządzenie drukujące za pomocą ich materiałów.

Obraz
© (fot. sxc.hu)

Czy kupując materiały alternatywne otrzymam równie dobry pakiet gwarancyjny, jak u producenta drukarki?

Kupując alternatywne materiały do drukowania często dostajemy lepszy pakiet gwarancyjny, niż ten oferowany przez producentów drukarek. Wynika to z faktu, że producenci alternatywni kładą duży nacisk na zadowolenie swoich klientów. Przykładem może być dożywotnia gwarancja w ofercie Black Point. Obowiązuje ona do wyczerpania tuszu czy tonera, bez względu na termin jego zastosowania. Oznacza to, że wadliwy produkt może być zwrócony w dowolnym momencie jego użytkowania, nawet jeśli klient nie posiada dowodu zakupu.

Jak wybrać dobre materiały alternatywne?

Na rynku jest przynajmniej kilka firm oferujących alternatywne materiały do druku. Dlatego przed zakupem należy porównać wszystkie istotne parametry, żeby wybrać produkt najbardziej opłacalny. Należy dokładnie sprawdzić trzy cechy: jaką wydajność ma kartridż, jaka jest jego cena oraz jaką ma renomę na rynku. Dopiero takie zestawienie pozwoli nam w pełni określić rentowność zakupu konkretnego produktu.

Wydrukowałem przy użyciu kartridża alternatywnego 2000 stron, podczas gdy wydajność deklarowana przez producenta to 2500. Skąd ta różnica?

Testy wydajności kartridży przeprowadzane są w ściśle określonych warunkach –. parametry takie jak temperatura, czy wilgotność są utrzymywane na określonym poziomie. Badania polegają na drukowaniu określonych normami ISO stron testowych tzw. wzorców o stałym stopniu pokrycia kolorem (5%). Na drukowanie takiego wzorca zużywana jest bardzo podobna ilość materiału drukującego jak w przypadku drukowania standardowych dokumentów. Jeśli użytkownicy drukują głównie dokumenty, uzyskują wydajność określoną przez producenta.

Zdarza się jednak, że w domu użytkownicy drukarek wykonują bardzo różne wydruki: dokumenty, grafikę, e-maile, faktury. Wydruki te są niejednolite - cechuje je różny stopień pokrycia strony kolorem - i mogą wymagać zużycia większej ilości tuszu czy tonera, stąd różnice pomiędzy wydajnością podawaną przez producentów, a wydajnością rzeczywistą, uzyskiwaną w domu czy w biurze. Analogicznie, osoby, które drukują dokumenty o mniejszym stopniu zaczernienia niż obiekty testowe w laboratoriach, mogą zaobserwować, że wydajność kartridża jest wyższa od deklarowanej przez producenta.

Dlaczego mój tusz wysechł, czy mam wadliwy produkt?

Zasychanie tuszu wcale nie musi oznaczać, że produkt jest wadliwy. Zaleca się, aby posiadacze drukarek, którzy korzystają z nich sporadycznie, przynajmniej raz w tygodniu uruchamiali urządzenie.

Korzystam z materiałów alternatywnych i od pewnego czasu jakość wydruków jest niezadowalająca. Czy to wina kartridża?

Często przyczyną jest wadliwy sprzęt. Wynika to z tego, że aby otrzymać optymalną jakość druku wymagana jest okresowa konserwacja urządzenia. Niestety użytkownicy często zapominają, że ze sprzętem do drukowania jest jak z samochodem - raz na jakiś czas powinno się oddać go do serwisu. Ważne jest, aby drukarka była konserwowana przez profesjonalistę. Dzięki regularnie przeprowadzanym czynnościom serwisowym, urządzenie będzie dłużej działać niezawodnie a jakość wydruku będzie bez zarzutu.

Czy materiały alternatywne mają wpływ na żywotność sprzętu?

Nie ma danych, które wskazywałyby na to, że alternatywne materiały eksploatacyjne wpływają negatywnie na funkcjonowanie drukarek.

Czy używanie alternatywnych materiałów eksploatacyjnych się opłaca?

Tak. Markowe kartridże alternatywne charakteryzują się dużą wydajnością i wysoką jakością, a także atrakcyjną ceną. Korzystając z nich, możemy obniżyć koszty drukowania nawet o połowę w stosunku do używania materiałów eksploatacyjnych, proponowanych przez producentów drukarek. Dlatego warto stosować dobre materiały eksploatacyjne za przystępną cenę, szczególnie, że użytkownikowi oferowane są coraz tańsze urządzenia, ale kosztowne w eksploatacji. Kalkulacja zysków jest prosta. Zwiększona wydajność, wysoka jakość wydruku i niższa cena przemawia na korzyść materiałów alternatywnych. Przy ich wyborze należy uwzględnić jakość produktów, ich serwis i cenę. Wszystkie te wymagania spełniają produkty firmy Black Point.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)