Czwarty polski satelita w końcu zostanie wystrzelony. Oglądaj start na żywo

Już dziś, około godziny 19:30, rakieta SpaceX wyniesie w kosmos czwartego polskiego satelitę - PW-Sat 2. Za jego konstrukcję odpowiedzialni są studenci z Politechniki Warszawskiej.

Czwarty polski satelita w końcu zostanie wystrzelony. Oglądaj start na żywo
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Adam Bednarek

03.12.2018 | aktual.: 03.12.2018 19:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Polski satelita miał polecieć wcześniej, ale SpaceX kilka razy przełożyło start rakiety Falcon 9, która wyniesie PW-Sat 2. Start szykowany jest na godzinę 19:32 czasu polskiego.

Internetowa relacja ze startu (początek ok. g. 19.00) - której towarzyszyć będzie ekspercki komentarz Dominika Roszkowskiego, wicekoordynatora projektu - dostępna będzie na profilu facebookowym PW-Sat2. Wydarzenie będzie również transmitowane na kanałach SpaceX (komentarz w języku angielskim).

Dlaczego misja z polską sondą jest tak ważna? Rozwiązanie zaproponowane przez studentów z Politechniki Warszawskiej w przyszłości może sprawić, że w kosmosie będzie mniej śmieci. Zbudowany przez nich czwarty polski satelita został wyposażony w żagiel deorbitacyjny.

– Celem projektu jest stworzenie satelity do przetestowania innowacyjnej technologii systemu deorbitacji, pozwalającej skrócić proces usuwania z orbity satelitów po zakończeniu ich misji z ponad 20 lat do zaledwie kilku miesięcy – tłumaczy Inna Uwarowa, kierownik projektu i doktorantka na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. – Być może dzięki PW-Satowi2 przyszłe satelity, po zakończeniu swojej misji, nie będą zamieniały się w chmury niebezpiecznych śmieci - dodaje.

Dokładnie 40 dni po wyniesieniu PW-Sata2 na orbitę, żagiel zostanie otwarty. Zwiększony opór aerodynamiczny spowoduje drastyczne obniżenie orbity, a w konsekwencji spalenie satelity w atmosferze Ziemi w ciągu kilku miesięcy.

Satelita PW-Sat2 trafi na orbitę synchronizowaną słonecznie o wysokości ok. 575 km.

Komentarze (12)