Czwarty polski satelita w końcu zostanie wystrzelony. Oglądaj start na żywo

Czwarty polski satelita w końcu zostanie wystrzelony. Oglądaj start na żywo

Czwarty polski satelita w końcu zostanie wystrzelony. Oglądaj start na żywo
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Adam Bednarek
03.12.2018 15:14, aktualizacja: 03.12.2018 19:18

Już dziś, około godziny 19:30, rakieta SpaceX wyniesie w kosmos czwartego polskiego satelitę - PW-Sat 2. Za jego konstrukcję odpowiedzialni są studenci z Politechniki Warszawskiej.

Polski satelita miał polecieć wcześniej, ale SpaceX kilka razy przełożyło start rakiety Falcon 9, która wyniesie PW-Sat 2. Start szykowany jest na godzinę 19:32 czasu polskiego.

Internetowa relacja ze startu (początek ok. g. 19.00) - której towarzyszyć będzie ekspercki komentarz Dominika Roszkowskiego, wicekoordynatora projektu - dostępna będzie na profilu facebookowym PW-Sat2. Wydarzenie będzie również transmitowane na kanałach SpaceX (komentarz w języku angielskim).

Dlaczego misja z polską sondą jest tak ważna? Rozwiązanie zaproponowane przez studentów z Politechniki Warszawskiej w przyszłości może sprawić, że w kosmosie będzie mniej śmieci. Zbudowany przez nich czwarty polski satelita został wyposażony w żagiel deorbitacyjny.

– Celem projektu jest stworzenie satelity do przetestowania innowacyjnej technologii systemu deorbitacji, pozwalającej skrócić proces usuwania z orbity satelitów po zakończeniu ich misji z ponad 20 lat do zaledwie kilku miesięcy – tłumaczy Inna Uwarowa, kierownik projektu i doktorantka na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. – Być może dzięki PW-Satowi2 przyszłe satelity, po zakończeniu swojej misji, nie będą zamieniały się w chmury niebezpiecznych śmieci - dodaje.

Dokładnie 40 dni po wyniesieniu PW-Sata2 na orbitę, żagiel zostanie otwarty. Zwiększony opór aerodynamiczny spowoduje drastyczne obniżenie orbity, a w konsekwencji spalenie satelity w atmosferze Ziemi w ciągu kilku miesięcy.

Satelita PW-Sat2 trafi na orbitę synchronizowaną słonecznie o wysokości ok. 575 km.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)